Najem lokalu a rozwiązanie umowy spółki

Pytanie:

"Mamy zamiar ze wspólnikiem rozwiązać naszą dwuosobową spółkę cywilną. Najem lokalu jest na jednego wspólnika imiennie. Jeden wspólnik chce nadal prowadzić działalność gospodarczą już jako osoba fizyczna. Co stanie się z lokalem po rozwiązaniu Spółki? "

Odpowiedź prawnika: Najem lokalu a rozwiązanie umowy spółki

Jeżeli umowa najmu lokalu została zawarta tylko z jednym wspólnikiem, to rozwiązanie umowy spółki nie ma znaczenia dla dalszego trwania stosunku najmu lokalu użytkowego. Jeżeli wspólnik nie będący stroną umowy najmu chce dalej prowadzić działalność gospodarczą w tym lokalu, to najemca (osoba, która zawarła umowę najmu) może mu oddać lokal do bezpłatnego używania lub go podnająć za zgodą wynajmującego. Innym możliwym rozwiązaniem jest przelew praw i przejęcie obowiązków wynikających z umowy najmu na drugiego wspólnika, z zastrzeżeniem, że do przejęcia obowiązków wynikających z umowy konieczna jest zgoda wynajmującego.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Bartosz 2011-08-31 22:15:50

    A jeżeli umowa najmu lokalu była podpisana przez obydwu wspólników a jeden zmarł i jego spadkobiery chcieliby dalej utzrymać tą umowe dzierżawy a dotychczasowy wspólnik podpisał bez ich zgody i wiedzy nową umowę na siebie wyłącznie?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika