e-prawnik.pl Porady prawne

Organ władzy publicznej a art. 77 ust. 1 Konstytucji

Pytanie:

Co oznacza nazwa: organ władzy publicznej, użyta w art. 77 ust. 1 Konstytucji?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Organ władzy publicznej a art. 77 ust. 1 Konstytucji

Nazwa „organ” władzy publicznej użyta w art. 77 ust. 1 Konstytucji oznacza instytucję, strukturę organizacyjną, jednostkę władzy publicznej, z której działalnością wiąże się wyrządzenie szkody, nie zaś organ osoby prawnej w kategoriach prawa cywilnego. Odpowiedzialność oparta na tym przepisie obciąża strukturę (instytucję), a nie osoby z nią związane (jej funkcjonariuszy).

Podstawowe znaczenie ma ustalenie, czy działanie organu władzy publicznej związane jest z realizacją jego prerogatyw. Formalny charakter powiązań pomiędzy bezpośrednim sprawcą szkody a władzą publiczną jest mniej istotny. Ustalenie statusu osoby, która jest bezpośrednim sprawcą szkody, ułatwia jednak przypisanie danego działania organowi władzy publicznej.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

Re: Organ władzy publicznej a art. 77 ust. 1 Konstytucji

ewa

29.9.2011 15:18:21

Re: Organ władzy publicznej a art. 77 ust. 1 Konstytucji

To funkcjonariusz publiczny wykonuje wladze - (stosuje przepisy prawne) . Kazdy powinien odpowiadac za ewidentne naruszenie prawa - adekwatnie do wyrzadzonej krzywdy czy strat materialnych. Urzednik nie jest innym obywatelem niz petent. Urzednik nie powinien byc usprawiedliwiany za zle, a szczegolnie za bezwzglednie niewazne wydawane przez siebie decyzje!!!! Jezeli bowiem w trakcie wydawania takich decyzji nie zna prawa- lub ulegl namowie kogos komu na takiej decyzji zalezalo - to powinien materialnie odpowiadac za swoje czyny i bez mozliwosci przedawnienia - wowczas mozemy mowic o oszednosciach w administracji publicznej. Jestem przekonana, ze o polowe zmiejszymy zatrudnienie urzednicze - moge sie zalozyc o wiele - sprobujmy.


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ