Organizacja i funkcjonowanie spółdzielni

Pytanie klienta:

""Czym charakteryzuje się jednostka organizacyjna w formie spółdzielni?""

Odpowiedź prawnika:

Spółdzielnia jest dobrowolnym zrzeszeniem nieograniczonej liczby osób, o zmiennym składzie osobowym i zmiennym funduszu udziałowym, które w interesie swoich członków prowadzi wspólną działalność gospodarczą. Spółdzielnia prowadzi działalność na podstawie ustaw oraz zarejestrowanego statutu. Majątek spółdzielni jest prywatną własnością jej członków. Statut spółdzielni powinien określać:

- oznaczenie nazwy z dodatkiem „spółdzielnia” lub „spółdzielczy” i podaniem jej siedziby,

- przedmiot działalności spółdzielni oraz czas trwania, o ile założono ją na czas określony,

- wysokość wpisowego oraz wysokość i ilość udziałów, które członek obowiązany jest zadeklarować, terminy wnoszenia i zwrotu oraz skutki niewniesienia udziału w terminie; jeżeli statut przewiduje wnoszenie więcej niż jednego udziału, może określać ich górną granicę, - prawa i obowiązki członków, - zasady i tryb przyjmowania członków, wypowiadania członkostwa, wykreślania i wykluczania członków, - zasady zwoływania walnych zgromadzeń, obradowania na nich i podejmowania uchwał,

- zasady i tryb wyboru oraz odwoływania członków organów spółdzielni,

- zasady podziału nadwyżki bilansowej oraz pokrywania strat spółdzielni.

Statut może zawierać także inne postanowienia. Spółdzielnia podlega obowiązkowi wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego, z tym momentem spółdzielnia nabywa osobowość prawną.