Orzeczenie o zniesieniu współwłasności - spłaty

Pytanie:

"Osoba nieletnia posiada 70 %  udziału w nieruchomości. Właściciel pozostałych 30 % wniósł sprawę o zniesienie współwłasności, chcąc aby jego udziały zostały wykupione w krótkim czasie. Opiekunowie nieletniej są w stanie zorganizować środki na wykupienie 30 % udziałów, lecz w dłuższym przedziale czasu. Podział fizyczny jest niemożliwy do przeprowadzenia. Sprzedaż całej nieruchomości i podzielenie pieniędzy między udziałowców będzie krzywdzące dla nieletniej. Czy sąd przed wydaniem orzeczenia powinien uwzględnić interes osoby nieletniej? Czy jest coś co chroni jej interesy?"

Odpowiedź prawnika: Orzeczenie o zniesieniu współwłasności - spłaty

Roszczenie o zniesienie współwłasności rzeczy wspólnej przysługuje każdemu ze współwłaścicieli, niezależnie od wielkości przysługujących mu udziałów. Zniesienie współwłasności może przybrać różną formę, w szczególności może to nastąpić przez fizyczny podział rzeczy, przyznanie jednemu ze współwłaścicieli całej rzeczy bądź przez sprzedaż rzeczy i podział uzyskanej sumy. W toku postępowania o zniesienie współwłasności, sąd powinien nakłaniać współwłaścicieli do zgodnego przeprowadzenia podziału. Jeżeli współwłaściciele złożą zgodny wniosek co do sposobu zniesienia współwłasności, sąd wyda postanowienie odpowiadające treści wniosku. Jeżeli rzecz nie będzie dała się podzielić, sąd stosownie do okoliczności może przyznać rzecz jednemu ze współwłaścicieli zobowiązując go do dokonania spłat na rzecz pozostałych współwłaścicieli. Określając wysokość spłat, sąd określa termin i sposób ich uiszczenia, wysokość i termin uiszczenia odsetek. W przypadku rozłożenia spłat na raty, terminy uiszczenia nie mogą przekraczać dziesięciu lat. Tak więc ustosunkowując się do zadanego przez Pana/Panią pytania należy stwierdzić, iż w toku postępowania o zniesienie wspólności majątkowej sąd będzie rozważał interesy wszystkich współwłaścicieli, w tym także osoby małoletniej. Nie ma natomiast szczególnych regulacji określających mechanizmy chroniące interesy małoletniego współwłaściciela. Taką funkcję może pełnić obowiązek sądu rozważenia wszystkich okoliczności sprawy. W szczególności sąd powinien wówczas wziąć pod uwagę możliwości majątkowe małoletniego współwłaściciela związane z obowiązkiem spłaty współwłaściciela.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika