Ostateczność decyzji administracyjnej
Pytanie:
"1. Czy gmina powinna lub ma obowiązek zaznaczyć na decyzji, że jest ona ostateczna? 2. Czy pozwolenie na budowę należy do kategorii decyzji, od których nie służy odwołanie, a więc jest ostateczne z chwilą wydania? Czy też zależy od uznania gminy, wydającej decyzję, czy wyda ją od razu jako ostateczną, czy też udzieli terminu na odwołanie, a jeżeli takiego terminu udzieli, to czy zależy on od uznania gminy, czy jest określony ustawowo? 3. Jeżeli gmina wydała decyzję z 14-dniowym terminem na odwołanie, to czy po upływie tego terminu decyzja jest ostateczna bez jakichkolwiek dalszych czynności urzędowych (np. żądane przez Zakład Energetyczny wyraźne stwierdzenie przez Gminę, że decyzja jest ostateczna)? "
Odpowiedź prawnika: Ostateczność decyzji administracyjnej
ad. 1 Zgodnie z art. 107 kodeksu postępowania administracyjnego decyzja powinna zawierać między innymi pouczenie, czy i w jakim trybie służy od niej odwołanie, a decyzja, w stosunku do której może być wniesione powództwo do sądu powszechnego lub skarga do sądu administracyjnego, powinna zawierać ponadto pouczenie o dopuszczalności wniesienia powództwa lub skargi.
ad. 2. Pozwolenie na budowę jest rodzajem decyzji administracyjnej od której na zasadach ogólnych służy odwołanie. Odwołanie wnosi się do właściwego organu odwoławczego za pośrednictwem organu, który wydał decyzję; w terminie czternastu dni od dnia doręczenia decyzji stronie, a gdy decyzja została ogłoszona ustnie - od dnia jej ogłoszenia stronie. Organ nie może skrócić/wydłużyć terminu w którym strona może się odwołać, gdyż jest on określony ustawowo. Podobnie możliwość odwołania się wynika z ustawy, a nie ze swobodnego uznania organu.
ad. 3 Jeżeli upłynął termin do złożenia odwołania, to decyzja jest ostateczna od momentu, w którym nie można już skutecznie się odwołać. Decyzja jest ostateczna erga omnes- czyli wobec wszystkich osób trzecich (np. Zakładu Energetycznego).
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?