Oznakowanie towarów włókienniczych
Pytanie:
"Importer tekstyliów z Chin sprzedaje towary pod swoją marką. Do każdego towaru dołączona jest metka, trwale złączona z produktem na której zamieszczono niniejsze dane: nazwa marki towaru, rozmiar i sposoby jego konserwacji. Czy importer ma obowiązek zamieścić na niniejszej metce informacje o kraju pochodzenia towaru, jeśli takowa informacja zawarta jest na drugiej metce dołączonej do towaru? "
Odpowiedź prawnika: Oznakowanie towarów włókienniczych
Zakładamy, że dokonuje Pan sprzedaży na rzecz konsumentów. Zgodnie z ustawą o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu cywilnego, sprzedawca dokonujący sprzedaży w Rzeczypospolitej Polskiej jest obowiązany udzielić kupującemu jasnych, zrozumiałych i niewprowadzających w błąd informacji, wystarczających do prawidłowego i pełnego korzystania ze sprzedanego towaru konsumpcyjnego. W szczególności (podane niżej wyszczególnienie nie jest więc katalogiem zamkniętym) należy podać:
-
nazwę towaru,
-
określenie producenta lub importera,
-
znak zgodności wymagany przez odrębne przepisy,
-
informacje o dopuszczeniu do obrotu w Rzeczypospolitej Polskiej
-
oraz, stosownie do rodzaju towaru, określenie jego energochłonności,
-
a także inne dane wskazane w odrębnych przepisach.
Informacje, o których mowa powyżej powinny znajdować się na towarze konsumpcyjnym lub być z nim trwale połączone, w przypadku gdy towar jest sprzedawany w opakowaniu jednostkowym lub w zestawie. W pozostałych przypadkach sprzedawca jest obowiązany umieścić w miejscu sprzedaży towaru informację, która może zostać ograniczona do nazwy towaru i jego głównej cechy użytkowej oraz wskazania producenta lub importera. Informacje lub dokumenty, o których mowa powyżej powinny być sporządzone w języku polskim lub, o ile rodzaj informacji na to pozwala, w powszechnie zrozumiałej formie graficznej. Wymogu używania języka polskiego nie stosuje się do nazw własnych, znaków towarowych, nazw handlowych, oznaczeń pochodzenia towarów oraz zwyczajowo stosowanej terminologii naukowej i technicznej. Z powyższego wynika, że w chwili obecnej ustawa ta nie przewiduje wprost obowiązku wskazywania przez sprzedawcę kraju pochodzenia towaru. Obowiązek taki nakazywała ta ustawa wprost w brzmieniu sprzed nowelizacji dokonanej w dniu 1.05.2004 r. Ustawa w brzmieniu obecnie obowiązującym wskazuje jednak, że jeżeli informacje o kraju pochodzenia towaru znajdują się na towarze, to nie muszą one być w języku polskim.
Ponadto, towary włókiennicze (zakładamy, że mówiąc o tekstyliach mają państwo na myśli towary włókiennicze) powinny być oznakowane poprzez określenie składu surowcowego produktu oraz sposobu konserwacji produktu w sposób wskazany w rozporządzeniu z dnia 6 kwietnia 2004 r. w sprawie bezpieczeństwa i znakowania produktów włókienniczych. Również i to rozporządzenie (w przeciwieństwie do rozporządzenia z dnia 19.10.2001 r. w sprawie bezpieczeństwa i znakowania produktów włókienniczych, Dz.U. Nr 144 poz. 1616) nie wprowadza wymogu umieszczenia na tych wyrobach oznaczenia dotyczącego kraju pochodzenia towaru.
Z powyższego wynika, że importer nie ma obowiązku umieszczania na osobnej metce kraju pochodzenia towaru.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?