Partycypacja w kosztach urządzenia drogi gminnej

Pytanie:

"Mieszkam przy drodze gminnej o piaszczystej nawierzchni, która jest jedynym dojazdem do posesji. Mieszkańcy zamieszkali przy tej ulicy postanowili z uwagi na jej kiepski stan techniczny utwardzić drogę (asfalt). Gmina obiecała taką drogę wykonać pod warunkiem, że mieszkańcy będą partycypować w 15% kosztów budowy brutto. 90% mieszkańców i działkowiczów wyraziło na to zgodę, pozostali odmówili. Czy odmowa udziału w kosztach jest prawnie uzasadniona? Czy istnieje możliwość prawnego uregulowania tego problemu - za nasze pieniądze będą z niej korzystać, będą mieli lepszy komfort dojazdu nie wspominając o znacznym podniesieniu wartości przyległych działek lub dojazdu służb ratunkowych czy technicznych?"

Odpowiedź prawnika: Partycypacja w kosztach urządzenia drogi gminnej

Treść pytania nie wskazuje w jaki sposób uregulują Państwo tę sprawę z gminą. Inwestycja ta nie może być przeprowadzana na podstawie partnerstwa publiczno-prawnego, gdyż partnerem prywatnym nie może być osoba fizyczna (nie-przedsiębiorca). Proszę pamiętać, że jeśli droga nadal pozostanie gminna, to zwiększą Państwo wartość przede wszystkim cudzej nieruchomości. Zgodnie z art. 3 ust. 5 ustawy o finansowaniu infrastruktury transportu lądowego budowa, przebudowa, remont, utrzymanie i ochrona dróg publicznych mogą być realizowane przy udziale środków rzeczowych i pieniężnych świadczonych przez osoby fizyczne i osoby prawne, krajowe i zagraniczne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej. Przepisy nie precyzują jednak ściślej podstawy prawnej takiego finansowania pozostawiając tę kwestię regulacjom umownym przyjętym przez obie strony. Brak podstaw do przyjęcia, iż wszyscy właściciele działek mają obowiązek partycypować w kosztach urządzenia drogi gminnej. Nie można również naszym zdanie twierdzić, iż skoro korzystają z tej drogi, to mają obowiązek ponieść koszty lub zwrócić koszty właścicielom innych działek, którzy w tych kosztach partycypowali.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika