Pełnomocnictwo procesowe dla małżonka

Pytanie:

"Prowadzimy działalność gospodarczą zarejestrowaną na moją żonę na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej . Czasami tak się składa, że musimy stawiać się w sądzie gospodarczym. Czy żona może mnie upoważnić (udzielić pełnomocnictwa ) do reprezentowania jej przed sądem? Czy to może być pełnomocnictwo napisane i podpisane przez żonę czy musi to być pełnomocnictwo notarialne? Czy takie pełnomocnictwo musi być opłacone w sądzie, a jeśli tak to w jakiej wysokości należy wnieść opłatę?"

Odpowiedź prawnika: Pełnomocnictwo procesowe dla małżonka

Zgodnie z art. 87 kpc, mąż może być pełnomocnikiem procesowym żony. Pana żona może więc udzielić Panu pełnomocnictwa procesowego. Wystarczy, że żona upoważni Pana na piśmie do działania w jej imieniu np. przed wszystkimi sądami powszechnymi, sądami administracyjnymi, – lub wyraźnie wskaże, że upoważnia Pana do działania w sprawie o sygn. ….., przed wszystkimi sądami i instancjami właściwymi w tej sprawie. Takie pełnomocnictwo Pana żona powinna podpisać i opatrzyć datą. Takie pełnomocnictwo nie musi być składane przez notariuszem.

Pamiętać należy jednak, że do sprawy sądowej dołącza się oryginał pełnomocnictwa, bądź jego wierzytelną kopię. W tym drugim przypadku uwierzytelnienie  powinien dokonać notariusz. Jeżeli posiadacie Państwo możliwość sporządzania za każdym razem pełnomocnictwa, (do każdej spprawy oddzielnie) nie ma potrzeby uwierzytelniania odpisów pełnomocnictwa przed notariuszem. Należy pamiętać również, że sąd może w razie wątpliwości zażądać urzędowego poświadczenia podpisu strony.

Można również dodać, że pełnomocnictwo może być udzielone w toku sprawy  ustnie na posiedzeniu sądu przez oświadczenie złożone przez stronę i wciągnięte do protokołu.

Jeżeli pełnomocnictwo udzielane jest małżonkowi, złożenie pełnomocnictwa nie wymaga uiszczenia opłaty skarbowej.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika