Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Zgodnie z art. 87 kpc, mąż może być pełnomocnikiem procesowym żony. Pana żona może więc udzielić Panu pełnomocnictwa procesowego. Wystarczy, że żona upoważni Pana na piśmie do działania w jej imieniu np. przed wszystkimi sądami powszechnymi, sądami administracyjnymi, – lub wyraźnie wskaże, że upoważnia Pana do działania w sprawie o sygn. ….., przed wszystkimi sądami i instancjami właściwymi w tej sprawie. Takie pełnomocnictwo Pana żona powinna podpisać i opatrzyć datą. Takie pełnomocnictwo nie musi być składane przez notariuszem.
Pamiętać należy jednak, że do sprawy sądowej dołącza się oryginał pełnomocnictwa, bądź jego wierzytelną kopię. W tym drugim przypadku uwierzytelnienie powinien dokonać notariusz. Jeżeli posiadacie Państwo możliwość sporządzania za każdym razem pełnomocnictwa, (do każdej spprawy oddzielnie) nie ma potrzeby uwierzytelniania odpisów pełnomocnictwa przed notariuszem. Należy pamiętać również, że sąd może w razie wątpliwości zażądać urzędowego poświadczenia podpisu strony.
Można również dodać, że pełnomocnictwo może być udzielone w toku sprawy ustnie na posiedzeniu sądu przez oświadczenie złożone przez stronę i wciągnięte do protokołu.
Jeżeli pełnomocnictwo udzielane jest małżonkowi, złożenie pełnomocnictwa nie wymaga uiszczenia opłaty skarbowej.