Pełnomocnik zarządu w spółdzielni

Pytanie:

"Spółdzielnia posiada wpis w KRS pod pozycją sposób reprezentacji podmiotu: 2 członków zarządu lub 1 członka zarządu z 1 pełnomocnikiem. Do tej pory pełnomocnika zarząd nie powoływał. W przypadku gdy zaistnieje konieczność powołania pełnomocnika zarządu i czy ten fakt ten należy zgłosić do KRS? Jeżeli tak, to na jakich wnioskach? Czy takie pełnomocnictwo wymaga pełnomocnictwa notarialnego?"

Odpowiedź prawnika: Pełnomocnik zarządu w spółdzielni

Zgodnie z art. 54 prawa spółdzielczego,  oświadczenia woli za spółdzielnię składają dwaj członkowie zarządu lub jeden członek zarządu i pełnomocnik. W spółdzielniach o zarządzie jednoosobowym oświadczenie woli mogą składać również dwaj pełnomocnicy.

Zgodnie z art. 55 prawa spółdzielczego, zarząd może udzielić jednemu z członków zarządu lub innej osobie pełnomocnictwa do dokonywania czynności prawnych związanych z kierowaniem bieżącą działalnością gospodarczą spółdzielni lub jej wyodrębnionej organizacyjnie i gospodarczo jednostki, a także pełnomocnictwa do dokonywania czynności określonego rodzaju lub czynności szczególnych. Statut spółdzielni może uzależnić udzielenie pełnomocnictwa przez zarząd od uprzedniej zgody rady. Ponadto, sposób powoływania pełnomocnika może wynikać ze statutu. Od 1 stycznia 2007 r., w związku ze zmianą przepisów ustawy o KRS w dziale 2 wpisuje się także dane dotyczące pełnomocników spółdzielni, przedsiębiorstw państwowych oraz jednostek badawczo-rozwojowych i zakresu ich pełnomocnictwa.

Odnosząc się do formy udzielanego pełnomocnictwa, to powinny być zachowane ogólne reguły udzielania pełnomocnictwa wynikające z kc, a zatem pełnomocnictwo ogólne powinno być udzielone w formie pisemnej, a pełnomocnictwo do czynności,  której ważność zależy od formy szczególnej – powinno być udzielone w tej formie. Zgodnie z orzecznictwem, pełnomocnictwo to może być udzielone zarówno w formie oświadczenia członków zarządu uprawnionych do reprezentacji spółdzielni, jak i w formie uchwały zarządu jako kolegialnego organu. W tym drugim wypadku forma pisemna zostaje zachowana także w wypadku, gdy uchwała została wpisana do protokołu posiedzenia. (tak S.A. dnia 13 lutego 1997 r. I ACr 18/97). Jeżeli w Państwa sytuacji nie istnieje obowiązek powołania pełnomocnika wynikający ze statutu, pełnomocnika nie trzeba powoływać.  


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika