PFRON - sposób liczenia zatrudnionych osób
Pytanie:
"Proszę o informację jakich pracowników nie powinnam uwzględniać wyliczając przeciętne zatrudnienie do PFRON. Czy prócz Ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych powinnam brać pod uwagę dodatkowe akty prawne czy zarządzenia? Jeśli tak, to jakie?"
Odpowiedź prawnika: PFRON - sposób liczenia zatrudnionych osób
Ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych reguluje wyczerpująco obowiązki pracodawców związane z opłacaniem składek na PFRON. Zgodnie z art. 21 ust. 1 wspomnianej ustawy pracodawca zatrudniający co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy jest obowiązany, z zastrzeżeniem ust. 2-5 i art. 22 tej ustawy, dokonywać miesięcznych wpłat na Fundusz, w wysokości kwoty stanowiącej iloczyn 40,65% przeciętnego wynagrodzenia i liczby pracowników odpowiadającej różnicy między zatrudnieniem zapewniającym osiągnięcie wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości 6% a rzeczywistym zatrudnieniem osób niepełnosprawnych. Z wpłat na fundusz zwolnieni są pracodawcy, u których wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych wynosi co najmniej 6%. Do liczby pracowników, od której zależy w/w obowiązek, nie wlicza się - jeżeli nie są to osoby niepełnosprawne - osób zatrudnionych: 1) na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego, 2) przebywających na urlopach wychowawczych, 3) nieświadczących pracy w związku z odbywaniem służby wojskowej albo służby zastępczej, 4) będących uczestnikami Ochotniczych Hufców Pracy, 5) nie świadczących pracy w związku z uzyskaniem świadczenia rehabilitacyjnego, 6) przebywających na urlopach bezpłatnych, których obowiązek udzielenia określają odrębne ustawy, Ponieważ w ustawie jest mowa o zatrudnianiu pracowników, na potrzeby ustalenia obowiązku wpłat na PFRON nie wlicza się osób świadczących pracę na innej podstawie niż stosunek pracy. Dotyczy to przykładowo osób świadczących pracę na podstawie umowy zlecenia czy umowy o dzieło.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?