Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Małżeńskie ustroje majątkowe oraz przedmioty wchodzące do majątku wspólnego i majątków odrębnych każdego z małżonków regulowane są przez Kodeks rodzinny i opiekuńczy. W najczęstszej sytuacji, tj. gdy pomiędzy małżonkami istnieje ustawowy ustrój majątkowy (wspólność majątkowa), do majątku odrębnego każdego z małżonków zalicza się m.in. przedmioty uzyskane z tytułu odszkodowania za uszkodzenie ciała lub wywołanie rozstroju zdrowia albo z tytułu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę; nie dotyczy to jednak renty należnej poszkodowanemu małżonkowi z powodu całkowitej lub częściowej utraty zdolności do pracy zarobkowej albo z powodu zwiększenia się jego potrzeb lub zmniejszenia widoków powodzenia na przyszłość (art. 33 pkt. 6 k.r.o.).
Co ważne nawet zawarcie przez małżonków umowy majątkowej małżeńskiej, na której mocy zostanie rozszerzona wspólność ustawowa, nie może doprowadzić do objęcia majątkiem wspólnym wierzytelności z tytułu odszkodowania za uszkodzenie ciała lub wywołanie rozstroju zdrowia, o ile nie wchodzą one do wspólności ustawowej, jak również wierzytelności z tytułu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę (art. 49 par. 1 pkt 4 k.r.o.).
Z powyższego wynika, iż otrzymane przez Panią odszkodowanie należy do Pani majątku odrębnego, a co za tym idzie nie zostanie objęte podziałem podziałem majątku małżonków.