Pierwokup gruntu rolnego a przetarg

Pytanie:

"Dzierżawię grunt rolny w/g PZP i EGiB przez okres 4 lat. Zamierzam wykupić ten grunt na podstawie moim zdaniem prawa pierwokupu. Gmina odpowiedziała mi, że najpierw wystawi tę działkę na przetarg, a następnie ja będę miał jako ponad trzyletni dzierżawca tej działki rolnej do skorzystania z pierwokupu przed osobą, która wylicytowała tą działkę, lecz jednak za cenę maksymalną z licytacji, która to cena będzie na pewno dużo wyższa od ceny ustalonej przez rzeczoznawcę majątkowego. Czy takie postawienie sprawy przez gminę jest właściwe?"

Odpowiedź prawnika: Pierwokup gruntu rolnego a przetarg

Z uwagi na fakt, iż przedmiotem pytania jest grunt rolny, należy przyjąć, iż pierwszeństwo w nabyciu nieruchomości przysługuje Panu, jako dzierżawcy na podstawie art. 3 ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, zgodnie z którym dzierżawcy nieruchomości rolnej w razie sprzedaży nieruchomości przez osobę fizyczną lub prawną inną niż ANR przysługuje prawo pierwokupu, jeżeli umowa dzierżawy została zawarta w formie pisemnej z datą pewną (art. 81 k.c.) i była wykonywana co najmniej przez 3 lata, licząc od tej daty oraz jeżeli nabywana nieruchomość wchodzi w skład gospodarstwa rodzinnego dzierżawcy.

Przepisy ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, które przyznają Panu prawo pierwokupu, nie odnoszą się do kwestii czy gmina będąca właścicielem gruntu ma przeprowadzić przetarg czy nie. Te kwestie reguluje ustawa o gospodarce nieruchomościami. Zgodnie z art. 37 tej ustawy gmina ma obowiązek zbywać nieruchomości w trybie przetargu. Zbycie w drodze bezprzetargowej może nastąpić wyjątkowo, m. in., jeżeli nieruchomość jest zbywana na rzecz osoby, której przysługuje pierwszeństwo w jej nabyciu, stosownie do art. 34. naszym zdaniem z takiej regulacji wynika, iż tryb bezprzetargowy jest zarezerwowany jedynie dla osób, którym przysługuje prawo pierwszeństwa na podstawie art. 34 tej ustawy. W innych przypadkach należałoby przyjąć, iż gmina ma przeprowadzić przetarg.

W przypadku dzierżawcy tryb bezprzetagowy znajdzie zastosowanie, jeśli prawo pierwszeństwo przysługuje zgodnie z art., 34 ust 6 ustawy, na podstawie uchwały rady gminy:

Wojewoda w odniesieniu do nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa, a odpowiednia rada lub sejmik w odniesieniu do nieruchomości stanowiących własność jednostki samorządu terytorialnego, mogą przyznać, odpowiednio w drodze zarządzenia lub uchwały, pierwszeństwo w nabywaniu lokali ich najemcom lub dzierżawcom, z zastrzeżeniem art. 60.

Oprócz powyższego, stosownie do art. 37 ust. 3, w uchwale rady gminy można zwolnić nabycie z trybu przetargowego, jeśli następuje ono na rzecz dzierżawcy, który dzierżawi nieruchomość na podstawie umowy zawartej co najmniej na 10 lat, jeżeli nieruchomość ta została zabudowana na podstawie zezwolenia na budowę.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika