Pierwszeństwo zastawu rejestrowego
Pytanie:
"Zastawca pożycza pieniądze pod zastaw rejestrowy samochodu i w tym samym dniu wierzyciel zgłasza to w sądzie. Również tego samego dnia zastawca idzie do innego pożyczkodawcy, bierze drugą pożyczkę i zostawia samochód (zastaw zwykły). Który zastawnik ma pierwszeństwo?"
Odpowiedź prawnika: Pierwszeństwo zastawu rejestrowego
Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy o zastawie rejestrowym, do ustanowienia zastawu rejestrowego są wymagane umowa o ustanowienie tego zastawu (umowa zastawnicza) między osobą uprawnioną do rozporządzania przedmiotem zastawu (zastawcą) a wierzycielem (zastawnikiem) oraz wpis do rejestru zastawów. Zastaw rejestrowy powstaje zatem dopiero z chwilą dokonania wpisu, który następuje niezwłocznie po wydaniu postanowienia o wpisie do rejestru zastawu. Przesądza o tym, art. 41 ust. 2 ustawy o zastawie rejestrowym, który stanowi: Wpis do rejestru zastawów polega na wprowadzeniu do rejestru danych zawartych w postanowieniu sądu niezwłocznie po jego wydaniu. Jak można założyć, dzień wpływu do sądu wniosku o wpis nie jest tożsamy z dniem dokonania wpisu do rejestru.
W podanym zatem przykładzie w chwili ustanawiania zastawu zwykłego zastaw rejestrowy nie będzie jeszcze ustanowiony – a zatem art. 15 ustawy o zastawie rejestrowym nie znajdzie zastosowania. W chwili powstawania zatem zastawu rejestrowego rzecz będzie już obciążona zastawem zwykłym. Naszym zdaniem, kwestię pierwszeństwa zastawów regulować będzie art. 310 k.c., który stanowi, że jeżeli w chwili ustanowienia zastawu rzecz jest już obciążona innym prawem rzeczowym, zastaw powstały później ma pierwszeństwo przed prawem powstałym wcześniej, chyba że zastawnik działał w złej wierze. Zastaw rejestrowy powstały później powinien mieć zatem pierwszeństwo przed zastawem zwykłym.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?