Podatek od nieruchomości
Pytanie:
"Nieruchomość jest współwłasnością 5 osób fizycznych. Dwie z tych osób płacą podatek od nieruchomości, pozostali nie. Czy istnieje możliwość wyegzekwowania przez płacących od niepłacących zwrotu części zapłaconego przez nich podatku?"
Odpowiedź prawnika: Podatek od nieruchomości
Jeżeli nieruchomość lub obiekt budowlany stanowi współwłasność lub znajduje się w posiadaniu dwóch lub więcej podmiotów, to stanowi odrębny przedmiot opodatkowania, a obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości ciąży solidarnie na wszystkich współwłaścicielach lub posiadaczach. Zatem, współwłaściciele - zgodnie z zasadą zobowiązania solidarnego - zobowiązani są do złożenia deklaracji i zapłaty podatku z rzeczy wspólnej.Następnie, jak wskazuje art. 366 § 1 Kodeksu cywilnego (dalej: k.c.) kilku dłużników (w tym wypadku - współwłaścicieli) może być zobowiązanych w ten sposób, że wierzyciel (w tym wypadku - organ podatkowy) może żądać całości lub części świadczenia od wszystkich dłużników łącznie, od kilku z nich lub od każdego z osobna, a zaspokojenie wierzyciela przez któregokolwiek z dłużników zwalnia pozostałych.Dla organu podatkowego nie jest istotne, jak współwłaściciele podzielą między siebie świadczenie. Warto jednak podkreślić, iż w razie częściowego zaspokojenia obowiązku podatkowego wszyscy współwłaściciele, nie wyłączając tego, który dokonał częściowego zaspokojenia, pozostają nadal zobowiązani solidarnie co do nieuiszczonej części świadczenia.
W związku z powyższym, zastosowanie znajdzie art. 376 § 1 k.c., jeżeli jeden z dłużników solidarnych spełnił świadczenie, treść istniejącego między współdłużnikami stosunku prawnego rozstrzyga o tym, czy i w jakich częściach może on żądać zwrotu od współdłużników. Jeżeli z treści tego stosunku nie wynika nic innego, dłużnik, który świadczenie spełnił, może żądać zwrotu w częściach równych.Zatem w powyższym przypadku, współwłaściciele którzy spełnili świadczenie posłużyć się mogą tzw. roszczeniem regresowym w stosunku do innych współwłaścicieli. Roszczenie regresowe ma za przedmiot dokonanie repartycji ciężaru długu lub korzyści wynikających ze spełnienia świadczenia.
Reasumując, dłużnik podatkowy, który spełnił całe świadczenie, może dochodzić od współdłużników zwrotu części tego świadczenia na drodze cywilnej poprzez roszczenie regresowe z art. 376 § 1 k.c.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?