Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
W polskim postępowaniu egzekucyjnym zasadą jest, że zaspokojenie długu następuje po przeprowadzeniu postępowania egzekucyjnego. Egzekucję natomiast można prowadzić z całego majątku dłużnika, w tym również z nieruchomości dłużnika. Polskie prawo nie zna możliwości przejęcia (niedobrowolnego, bez wyrażenia zgody dłużnika) nieruchomości dłużnika z pominięciem postępowania egzekucyjnego. Pan oczywiście może być uczestnikiem licytacji i nabyć licytowaną nieruchomość. Wierzytelność pańska względem dłużnika ulegnie zaliczeniu na poczet ceny nabycia.
Jeżeli na licytacji nikt nie przystąpił do przetargu, a przedmiotem egzekucji jest nieruchomość rolna, współwłaściciel nieruchomości wystawionej na licytację, nie będący dłużnikiem osobistym, ma prawo przejęcia nieruchomości na własność w cenie nie niższej od trzech czwartych sumy oszacowania.
Jeżeli również na drugiej licytacji nikt nie przystąpi do przetargu, przejęcie nieruchomości na własność może nastąpić w cenie nie niższej od dwóch trzecich części sumy oszacowania, przy czym prawo przejęcia przysługuje wierzycielowi egzekwującemu (Panu) i hipotecznemu oraz współwłaścicielowi.
Wniosek o przejęcie nieruchomości wierzyciel powinien złożyć sądowi w ciągu tygodnia po licytacji, składając jednocześnie rękojmię, chyba że ustawa go od niej zwalnia. Jeżeli kilku wierzycieli składa wniosek o przejęcie, pierwszeństwo przysługuje temu, kto zaofiarował cenę wyższą, a przy równych cenach - temu, czyja należność jest większa.
Tylko zatem w takich przypadkach możliwe jest przejecie nieruchomości na własność.