Podatek od sprzedaży mieszkania

Pytanie:

Czy po 1,5 roku użytkowania mieszkania mogę je sprzedać nie płacąc podatku od sprzedaży? Jeżeli nie, to jak wysoki jest ów podatek?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Z treści pytania wynika, że chodzi o podatek od czynności cywilnoprawnych. Zgodnie z ustawą o podatku od czynności cywilnoprawnych, podatkowi temu podlega między innymi sprzedaż rzeczy i praw majątkowych. W związku z tym sprzedaż mieszkania przez właściciela (nawet po 1,5 roku jego używania) będzie podlegała opodatkowaniu powyższym podatkiem. Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej (a więc z chwilą zawarcia umowy sprzedaży mieszkania) i ciąży na stronach czynności cywilnoprawnej. W przypadku sprzedaży mieszkania podstawą opodatkowania będzie jego wartość rynkowa. Wysokość takiego podatku w przypadku sprzedaży nieruchomości wynosi 2% wartości.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

Anna

11.4.2013 16:9:56

Re: Podatek od sprzedaży mieszkania

Witam mam pytanie. Jest dośc skomplikowane. Zacznę od początku. Moja mama sprzedała dom w styczniu 2011roku, który nabyła w roku 2007. W tym domu mieszkałam ja wraz z mężem, zameldowana byłam tam tylko ja i moja córka. Moja mama i my byliśmy również współkredytobiorcami na tę nieruchomośc. Sprzedając dom spłaciliśmy kredyt. I za raesztę pieniędzy w tym samym roku kupiliśmy z mężem mieszkanie ale już na nas bez mamy. Oczywiście musieliśmy wziąc kredyt bo było tego zbyt mało. Moje pytanie brzmi co z podatkami????? Nadmieniam iż dom kupiony był przez mamę za kwotę 260 000zł a sprzedany za 360 000zł. Mieszkanie kupione przez kupione zostało za kwotę 300 000.


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

NA SKÓTY