Podnajem pokoju w użyczonym mieszkaniu
Pytanie:
"Chciałabym się dowiedzieć jak wygląda umowa przy podnajmie pokoju w mieszkaniu, z którego korzystam na zasadzie bezterminowego, bezpłatnego użyczenia od rodziców. Czy i kiedy należy zgłosić fakt podnajmu w Urzędzie Skarbowym (chcę płacić ryczałt 8% od dochodu z podnajmu) ? "
Odpowiedź prawnika: Podnajem pokoju w użyczonym mieszkaniu
W pierwszej kolejności należy zauważyć, że bez zgody użyczającego biorący nie może oddać rzeczy użyczonej osobie trzeciej do używania. Tak więc, w przypadku przedstawionym przez Panią konieczne jest uzyskanie zgody rodziców.
Umowa zawarta z osoba trzecia będzie umową najmu. Informacje na temat zawierania umowy najmu zawiera artykuł:
Umowa najmu lokalu - jak bezpiecznie ją zawrzeć? Podstawowe obowiązki wynajmującego i najemcy
Poniżej podajemy przykładowy wzór umowy najmu lokalu:
Umowa najmu lokalu mieszkalnego
Opodatkowanie umowy najmu zostało omówione w odpowiedziach:
Opodatkowanie przychodów z najmu
Pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika nie później niż do dnia 20 stycznia roku podatkowego, natomiast podatnik rozpoczynający działalność gospodarczą w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Jeżeli do dnia 20 stycznia roku podatkowego podatnik nie zgłosił likwidacji działalności gospodarczej lub nie dokonał wyboru innej formy opodatkowania, uważa się, że nadal prowadzi działalność opodatkowaną w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?