Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
W pierwszej kolejności należy podkreślić, iż zameldowanie nie ma żadnego nawet najmniejszego wpływu na stosunki własnościowe. W związku z tym, iż podkreśliła Pani, iż brak zgody pomiędzy współspadkobiercami (Pani mężem i dwoma szwagrami) jest przeszkodą do dokonania działu spadku, najlepszym rozwiązaniem byłoby dokonanie sądowego działu spadku. Z punktu widzenia prawa bowiem jesteście Państwo (konkretnie Pani mąż) jedynie współspadkobiercą wspomnianego domu.
Dlatego też najprawdopodobniej podstawą zameldowania Pani szwagrów było postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku (z racji tego, iż nie jest to ostateczne rozstrzygnięcie, zostali zameldowani tymczasowo). Wydaje się zatem, iż najlepszym rozwiązaniem będzie przeprowadzenie działu przed sądem, o czym przeczyta Pani w artykule Sądowy dział spadku.
Jeżeli faktycznie szwagrowie Pani nie przebywają w Pani domu, to zameldowanie ich, nawet tymczasowe, nie powinno mieć miejsca. Jednak niestety nie ma Pani na chwilę obecną środka prawnego, który pozwoliłby Pani i Pani mężowi wymeldować szwagrów. Podkreślamy raz jeszcze, iż Pani mąż jest tylko współspadkobiercą, więc na chwilę obecną jego prawo do domu i Pani szwagrów jest dokładnie takie samo. Rozwiązaniem powinno być przeprowadzone postępowanie o dział spadku, w wyniku którego zostanie wskazany jedyny właściciel domu, a pozostałe dwie osoby będą miały prawo do spłat.