Podwyższenie kapitału a zmiana umowy spółki
Pytanie:
"Kapitał zakładowy może być podwyższony do wysokości 60.000.000,00 (sześćdziesiąt milionów) złotych w terminie do dnia 31 grudnia 2026 r., bez zmian umowy spółki w drodze uchwały lub kolejnych uchwał Zgromadzenia Wspólników. Podwyższenie może nastąpić przez ustanowienie nowych udziałów lub podwyższenie wartości nominalnej istniejących udziałów. Czy podwyższenie kapitału spółki w/g powyższego postanowienia umowy spółki wymaga zmiany tej umowy spółki, czy też wystarczy uchwała zgromadzenia wspólników bez kosztownej zmiany umowy spółki?"
Odpowiedź prawnika: Podwyższenie kapitału a zmiana umowy spółki
Jeżeli podwyższenie kapitału zakładowego następuje na podstawie dotychczasowych postanowień umowy spółki przewidujących maksymalną wysokość podwyższenia kapitału zakładowego i termin podwyższenia, nie jest konieczna zmiana umowy spółki. Takie podwyższenia kapitału zakładowego następuje poprzez podjęcie uchwały wspólników w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego na mocy dotychczasowych postanowień umowy spółki. Uchwała ta nie musi być podjęta w szczególnej formie (np. w formie aktu notarialnego czy też nie musi być zaprotokołowana przez notariusza). Uchwała taka może nawet zostać powzięta na podstawie art. 227 § 2 ksh, poprzez jeden z pisemnych sposobów głosowania.
Dla skutecznego podwyższenia kapitału zakładowego konieczne jest złożenia przez wspólników pisemnego oświadczenia o objęciu udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym (oświadczenia to nie musi być w formie aktu notarialnego - jak w przypadku podwyższenia kapitału zakładowego zmieniającego postanowienia umowy spółki).
Kolejnym z warunków skuteczności podwyższenia kapitału zakładowego jest pisemne oświadczenia członków zarządu o wniesieniu wkładów na podwyższony kapitał zakładowy.
Podwyższenia kapitału zakładowego należy zgłosić do sądu rejestrowego w terminie siedmiu dni od dnia, który może być uznany za koniec procesu podwyższenia kapitału zakładowego, zazwyczaj jest to dzień wniesienia ostatniego wkładu. Zgłoszenia do sądu dokonuje się poprzez złożenia formularza KRS-Z3 do którego należy dołączyć:
- formularz KRS-ZE - gdzie należy wpisać nowe okoliczności dotyczące wspólników, którzy samodzielnie lub łącznie z innymi posiadają co najmniej 10% udziałów. Należy wskazać liczbę posiadanych przez tych wspólników udziałów oraz łączną ich wartość.
- uchwałę wspólników w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego;
- oświadczenia wspólników o objęciu nowych udziałów;
- oświadczenie członków zarządu o wniesieniu wkładów na kapitał zakładowy;
- dowód wpłaty tytułem opłaty sądowej w kwocie 400 zł
- dowód wpłaty tytułem ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym w kwocie 250 zł
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?