Podział majątku po rozwiązaniu spółki cywilnej

Pytanie:

"Czy wspólnik dwuosobowej spółki cywilnej po jej rozwiązaniu ma prawo sprzedać samochód zakupiony przez spółkę? Samochód jest środkiem trwałym niezamortyzowanym i spółka odliczyła VAT przy jego zakupie. Koszt zakupu poniósł tylko ten wspólnik (kredyt bankowy), faktura została wystawiona na spółkę. Kto ma prawo rozporządzać majątkiem spółki cywilnej po jej rozwiązaniu, jeśli majątek spółki nieznacznie przekracza wartość jej zadłużenia? "

Odpowiedź prawnika: Podział majątku po rozwiązaniu spółki cywilnej

Jeżeli spółka cywilna uległa rozwiązaniu, wspólny majątek wspólników traktuje się jak współwłasność w częściach ułamkowych. Następnie powinien zostać dokonany podział tego majątku w ten sposób, że najpierw reguluje się zobowiązania spółki, a później zwraca się wspólnikom wkłady i dzieli nadwyżkę w takim stosunku, w jakim wspólnicy uczestniczyli wcześniej w zyskach. Trzeba jednak pamiętać, że umowa spółki może inaczej określać te kwestie. Podział majątku najczęściej następuje w drodze porozumienia wspólników, a w razie braku porozumienia – przed sądem.  Z przedstawionego pytania wynika, iż samochód stanowił przedmiot majątku wspólnego wspólników. To, że cenę samochodu zapłacił tylko jeden wspólnik może w danej sytuacji nie mieć znaczenia, gdy drugi wspólnik pokrywał inne wydatki, gdyż tak podzielili swoje zadania wspólnicy. Jeżeli samochód stanowi wspólną własnością wspólników, a nie nastąpił jeszcze podział majątku po rozwiązaniu spółki, wspólnik może rozporządzać swoim udziałem w majątku (co nie wiąże się ze sprzedażą konkretnego przedmiotu), ale nie może sprzedać bez zgody drugiego wspólnika przedmiotów należących do tego majątku. Jeżeli przykładowo majątek wspólników nie jest znaczny i znajduje się w nim tylko jeden samochód, sprzedaż samochodu będzie można uznać za czynność przekraczającą zwykły zarząd. Z tego powodu na sprzedaż musi wyrazić zgodę drugi wspólnik. Natomiast zgody takiej nie wymagałoby np. wynajęcie tej ruchomości osobie trzeciej.  Wielkość zadłużenia majątku wspólników nie ma wpływu na zasady dotyczące zarządzania tym majątkiem po rozwiązaniu spółki. Każdy z byłych wspólników może rozporządzać swoim udziałem w majątku i dokonywać czynności zwykłego zarządu bez zgody drugiego wspólnika. Do czynności przekraczających zwykły zarząd potrzebna jest zgoda. Wspólnik nie może też samodzielnie rozporządzić majątkiem. Wspólnicy powinni przed podziałem majątku spłacić długi. Jednak nie istnieją mechanizmy egzekwujące taki sposób likwidacji. Wierzyciele wspólników są bowiem zabezpieczeni, gdyż każdy ze wspólników odpowiada za długi własnym majątkiem.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika