Podział majątku po zawarciu tzw. intercyzy
Pytanie:
"Czy jeżeli podczas trwania małżeństwa została podpisana notarialna umowa rozdzielności majątkowej to w przypadku zmiany wpisu w księdze wieczystej nieruchomości wspólnej z współwłasności małżeńskiej na współwłasność, przytoczona nieruchomość (dom) może być przedmiotem sprawy podziału majątku? Nieruchomość, o której mowa w pytaniu jest współwłasnością obojga małżonków. Zawarta notarialna umowa rozdzielności majątkowej nie precyzowała składników majątku. Natomiast na podstawie tej umowy można było dokonać wpisu zmieniającego w księdze wieczystej współwłasność małżeńską na zwykłą. "
Odpowiedź prawnika: Podział majątku po zawarciu tzw. intercyzy
W wyniku umownego wyłączenia wspólności majątkowej majątek wspólny małżonków staje się ich współwłasnością w częściach ułamkowych. Co do zasady małżonkowie są współwłaścicielami po 1/2 części. Jeżeli w umowie o rozdzielności majątkowej nie zostały określone udziały przysługujące małżonkom w majątku wspólnym, to postępowanie sądowe o podział majątku może obejmować nieruchomość (dom). Jeżeli natomiast w umowie o rozdzielności majątkowej (mogło to nastąpić odrębną umową notarialną) postanowiono, że małżonkowie nabywają majątek wspólny po 1/2 części, to postępowanie sądowe o podział majątku jest bezprzedmiotowe- majątek został podzielony umownie po 1/2 części. W takim przypadku dopuszczalne jest jedynie zniesienie współwłasności w częściach ułamkowych.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?