Podział majątku wspólnego - przyznanie samochodu

Pytanie:

"Kupiliśmy z żoną pół roku temu samochód na raty, wpłacając połowę jego wartości, otrzymując na to pożyczkę od mojej babci i mojego ojca. Nie spisaliśmy żadnej umowy. Posiadam jedynie wyciągi z kont w/wymienionych dokumentujące wypłatę pieniędzy na dzień przed zakupem samochodu. W dowodzie rejestracyjnym figurujemy oboje z zoną jako właściciele. Trzy miesiące temu żona wyprowadziła się i złożyła pozew o rozwód. Na spłatę dalszych rat otrzymałem od rodziców darowiznę pieniężną (spisana została umowa darowizny- z zaznaczeniem , że jest to darowizna tylko dla mnie z przeznaczeniem na spłatę kredytu. Z tej darowizny spłaciłem zgodnie z wolą darczyńców pozostałą część kredytu. Umowa darowizny zarejestrowana była w Urzędzie Skarbowym. W jaki sposób należy dokonać podziału wspomnianego samochodu? "

Odpowiedź prawnika: Podział majątku wspólnego - przyznanie samochodu

W zasadzie istnieją trzy sposoby zniesienia współwłasności małżeńskiej. Sąd lub w drodze umowy małżonkowie mogą dany przedmiot przyznać na wyłączną własność jednemu z małżonków lub przedmiot podzielić jeśli się nadaje do podziału (samochód nie nadaje się do podziału), albo wreszcie jeśli nie można podzielić przedmiotu i żaden z małżonków nie chce przedmiotu na własność lub chcą go oboje małżonkowie można przedmiot sprzedać i dokonać podziału kwoty. Poza tym darowizna na spłatę pozostałej części ceny samochodu może być potraktowana jako nakład Pana z majątku osobistego na majątek wspólny. Przy dokonywaniu podziału majątku wspólnego nie jest co do zasady istotne, że nakład ten został dokonany w odniesieniu do konkretnego przedmiotu. Co do zasady podział majątku powinien dotyczyć całego majątku. Małżonkowie mogą dokonać częściowego podziału. Rozliczeniu ulegają nakłady jako całość poczynione z majątków osobistych małżonków na majątek wspólny oraz z majątku wspólnego na majątki osobiste małżonków. Jak już zaznaczono nie ma znaczenia, że akurat nakład z majątku osobistego dotyczył samochodu. Samochód powinien być w sądowym postępowaniu przyznany małżonkowi, któremu jest bardziej niezbędny np. do pracy. Sąd nie dokona podziału tylko w odniesieniu do samego samochodu. Taki podział mogą dokonać małżonkowie poprzez zawarcie zwykłej umowy pisemnej znoszącej współwłasność.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika