Podział nieruchomości rolnej
Pytanie:
"Jaka jest procedura podziału nieruchomości rolnej na mniejsze działki? Jaka ustawa reguluje tą kwestię? Czy gmina może nie wyrazić zgody na podział?"
Odpowiedź prawnika: Podział nieruchomości rolnej
Podział nieruchomości reguluje ustawa o gospodarce nieruchomościami. Ma ona pełne zastosowanie do nieruchomości nierolnych i nieleśnych. Natomiast w odniesieniu do działek rolnych i leśnych stosuje się ją tylko w dwóch przypadkach:
-
gdy dokonanie podziału spowodowałoby konieczność wydzielenia nowych dróg niebędących niezbędnymi drogami dojazdowymi do nieruchomości wchodzących w skład gospodarstw rolnych albo
-
gdy spowodowałoby wydzielenie działek gruntu o powierzchni mniejszej niż 0,3 ha (30 arów).
Podział nieruchomości położonych na obszarach przeznaczonych w planach miejscowych na cele rolne i leśne, a w przypadku braku planu miejscowego wykorzystywanych na cele rolne i leśne, powodujący wydzielenie działek rolnych lub leśnych o powierzchni mniejszej niż 0,3 ha, jest dopuszczalny jedynie w celu powiększenia sąsiedniej nieruchomości lub regulacji granic między sąsiadującymi nieruchomościami.
Za nieruchomości wykorzystywane na cele rolne i leśne uznaje się nieruchomości wykazane w katastrze nieruchomości jako użytki rolne albo grunty leśne, grunty zadrzewione i zakrzewione oraz wchodzące w skład nieruchomości rolnych użytki kopalne i drogi, jeżeli nie ustalono dla nich warunków zabudowy i zagospodarowania terenu.
W wypadku podziału nieruchomości w trybie przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami, elementem składowym dokumentacji geodezyjnej podziału nieruchomości powinna być opinia wójta o zgodności podziału z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub (w braku planu) warunkami zabudowy i zagospodarowania terenu. Natomiast w przypadku podziału nieruchomości wykorzystywanej na cele rolne lub leśne elementem składowym dokumentacji geodezyjnej podziału nieruchomości powinny być:
-
wypis z operatu ewidencyjnego,
-
oświadczenie właściciela lub użytkownika wieczystego nieruchomości podlegającej podziałowi, że dla tej nieruchomości brak jest obowiązującej decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?