Poinformowanie pracownika o przedłużeniu umowy

Pytanie:

"Otrzymałam pracę w Miejskim Ośrodku pomocy społecznej i umowa została zawarta na okres próbny -3 miesięcy. Wkrótce, za kilka dni kończy mi się umowa zawarta na ten okres, ale pracodawca nic nie wspomina o swoim zamiarze - czy zamierza mi umowę przedłużyć. W jakim okresie pracodawca musi poinformować mnie o dalszych zamiarach (czy przedłuży umowę lub nie), a jeżeli pracodawca mi nie przedłuży umowy, to czy otrzymam jakiś okres czasu na poszukiwanie nowego zatrudnienia?"

Odpowiedź prawnika: Poinformowanie pracownika o przedłużeniu umowy

Umowa zawarta na okres próbny rozwiązuje się z upływem okresu na jaki została zawarta. Prawo nie nakłada na pracodawcę obowiązku poinformowania pracownika z wyprzedzeniem, że podpisze z pracownikiem kolejną umowę o pracę. Jeżeli pracodawca nie wypowiada się w kwestii nawiązania kolejnej umowy, pracownik może się udać z zapytaniem co do dalszych zamiarów pracodawcy.
Po upływie okresu wskazanego w umowie na okres próbny stosunek pracy wygasa. Jeżeli pracownik nadal przychodzi do pracy i jest to akceptowane przez pracodawcę, można (w zależności od okoliczności) przyjąć, że nawiązana została kolejna (ustna) umowa o pracę.

Zwolnienie na poszukiwanie pracy przysługuje temu pracownikowi, któremu pracodawca wypowiedział umowę, a okres wypowiedzenia wynosi co najmniej dwa tygodnie. W Pani przypadku, jeżeli umowa nie została Pani wypowiedziana, lecz będzie wygasać z upływem okresu na jaki została zawarta, nie będą Pani przysługiwały dni wolne na poszukiwanie pracy.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Patrycja K 2022-04-06 13:56:25

    A co w sytuacji, gdy umowa była zawarta na okres próbny i pracodawca informował wcześniej (za pomocą swoich podwładnych) że umowa będzie przedłużona, a w momencie gdy termin okresu próbnego się pojawił, to pracodawca nie podpisał kolejnej umowy i podziękował za współpracę, mimo wcześniejszego informowania z jego strony, że umowa będzie podpisana. Czy to nie jest brak szacunku wobec pracownika skoro mógł powiedzieć że nie będzie przedłużał umowy? Czy w takiej kwestii można cokolwiek wyegzekwować od pracodawcy? (ustnie zapewnił ze będzie podpisana umowa, tydzień przed końcem okresu próbnego) Pozdrawiam Patrycja K


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika