Połączenie spraw przeciw kilku pozwanym

Pytanie:

"W sądzie w miejscu mojego zamieszkania złożyłem powództwo wobec wielu banków. Powództwo dotyczy przyznawania mi kredytów w stanie chorobowym uniemożliwiającym świadome podejmowanie decyzji. Ostatnio otrzymałem pozew w tej sprawie od jednego z pozwanych banków. Jak połączyć mój zbiorczy pozew oraz indywidualne pozwy banków? Czy w odpowiedzi na pozew indywidualny mogę powoływać się na sprawę (pozew zbiorczy przeciw bankom) będącą w toku? Czy istnieje możliwość prawna zgrupowania postępowań w jednym postępowaniu?"

Odpowiedź prawnika: Połączenie spraw przeciw kilku pozwanym

Zgodnie z art. 72 § 1 pkt 2 kc, kilka osób może w jednej sprawie występować w roli powodów lub pozwanych, jeżeli przedmiot sporu stanowią  roszczenia lub zobowiązania jednego rodzaju, oparte na jednakowej podstawie faktycznej i prawnej, jeżeli ponadto właściwość sądu jest uzasadniona dla każdego z roszczeń lub zobowiązań z osobna, jako też dla wszystkich wspólnie (współuczestnictwo formalne).

Zatem, może Pan wnieść powództwo przeciwko kilku bankom, na uzasadnienie swoich żądań podając te same okoliczności. Zwrócić jednak należy uwagę na fakt, że możliwość wniesienia takiego powództwa została ograniczona przepisami dotyczącymi właściwości sądu. Pamiętać należy, że przepisy kpc ściśle określają sąd, w którym należy wytoczyć powództwo. W postępowaniu cywilnym zasadą jest, że powództwo wytacza się przed sąd pierwszej instancji, w którego okręgu pozwany ma miejsce zamieszkania. Powództwo przeciwko osobie prawnej lub innemu podmiotowi nie będącemu osobą fizyczną wytacza się według miejsca ich siedziby. W niektórych przypadkach przewidziana jest właściwość przemienna. I tak, przykładowo, powództwo o ustalenie istnienia umowy, o jej wykonanie, rozwiązanie lub unieważnienie, jako też o odszkodowanie z powodu niewykonania lub nienależytego wykonania umowy wytoczyć można przed sąd miejsca jej wykonania. W razie wątpliwości miejsce wykonania umowy powinno być stwierdzone dokumentem. Kwestie właściwości sądu szerzej opisuje artykuł: Do którego sądu skierować pismo? Właściwość sądu

Odnosząc się do kwestii powołania się w odpowiedzi na pozew na fakt wcześniejszego wytoczenia powództwa przeciwko temu podmiotowi, wskazać należy co następuje. Fakt wytoczenia powództwa o unieważnienie umowy może mieć znaczenie prejudycjalne dla toczącej się sprawy o zapłatę. W związku z tym, sąd prowadzący sprawę o zapłatę, może zawiesić to postępowanie. Sąd postanowi podjąć postępowanie z urzędu, gdy rozstrzygnięcie sprawy zależy od wyniku innego postępowania - z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia kończącego to postępowanie; sąd może jednak i przedtem, stosownie do okoliczności, podjąć dalsze postępowanie.  Zatem powołanie się w odpowiedzi na pozew na fakt wytoczenia przez Pana powództwa, może być wskazane.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika