Pomoc finansowa od brata
Pytanie:
"Mój mąż (jej brat) jest jej najbliższą rodziną. Rodzice nie żyją. Szwagierka ma 34 lata. Skończyła studia w wieku 31 lat. Pracuje zawodowo około 4 lat. Obecnie jest na zwolnieniu lekarskim i przebywa w szpitalu psychiatrycznym. Nie jest częściowo ubezwłasnowolniona, nie pobiera renty. Obecnie ma bardzo dobrą sytuację finansową - mieszkanie własnościowe, pieniądze na koncie, które otrzymała ode mnie po sprzedaży spadku po ojcu. Jestem pewna, iż jeżeli jej się te wszystkie dobra skończą i nie będzie miała pracy, będzie chciała zmusić brata do łożenia na swoje utrzymanie. Czy szwagierka chorująca na chorobę psychiczną może w przyszłości domagać się od swojego brata pomocy finansowej?"
Odpowiedź prawnika: Pomoc finansowa od brata
To, czy Pani szwagierka będzie mogła żądać od Pani męża, a swego brata alimentów, nie tyle zależy od faktu jej choroby, co sytuacji majątkowej, a konkretnie – pozostawania w niedostatku. Przez to pojęcie rozumie się taki stan, kiedy to ktoś nie jest w stanie własnymi siłami i z własnego majątku zaspokoić swoich usprawiedliwionych potrzeb.
Jeżeli szwagierka nadal będzie przebywała w szpitalu czy z powodu choroby nie będzie mogła podjąć pracy (nie możemy się odnieść do tego jednoznacznie, gdyż sytuacja dopiero się wyklaruje) jest możliwe, iż popadnie w niedostatek. W takim wypadku może ona złożyć przeciwko Pani mężowi pozew o alimenty. Można bowiem żądać alimentów od swego rodzeństwa, choć dopiero w ostatniej kolejności (po współmałżonku, dzieciach i rodzicach).
Nie jest nam znana Państwa sytuacja majątkowa, jednak zgodnie z art. 134 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego w stosunku do rodzeństwa zobowiązany może uchylić się od świadczeń alimentacyjnych, jeżeli są one połączone z nadmiernym uszczerbkiem dla niego lub dla jego najbliższej rodziny. Nie chodzi tu o sytuację, w której wypełnianie obowiązku alimentacyjnego wobec siostry spowoduje niedostatek w Państwa rodzinie, lecz o sytuację zbliżoną. Jest to pojęcie ocenne, nieostre. Wiele zależeć będzie zatem od konkretnych okoliczności i oceny sądu.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?