Poronienie a urodzenie martwego dziecka

Pytanie:

"U mojej ciężarnej żony stwierdzono śmierć dziecka - płodu w 21 tygodniu ciąży, następnie nastąpił poród martwego płodu sztucznie wywołany środkami farmakologicznymi. Ciało dziecka zostało wysłane do badania w celu stwierdzenia przyczyny śmierci. Czy w takim przypadku powinienem zgłosić (zgodnie z Prawem o aktach stanu cywilnego Dz. U. Nr 36, poz. 180 ze zm.) narodzenie martwego dziecka w ciągu 3 dni czy nie? A jeżeli tak to jakie dokumenty powinienem przedstawić? Czy istnieje prawna granica między poronieniem i narodzinami martwego dziecka? Lekarz stwierdził, że kwalifikuje się to jako poronienie."

Odpowiedź prawnika: Poronienie a urodzenie martwego dziecka

Na gruncie ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego nastąpiło rozróżnienie urodzenie dziecka żywego lub martwego. Przepisy tej ustawy nie zawierają natomiast pojęcia poronienia. Prawna granica między poronieniem a urodzeniem martwym istnieje natomiast na gruncie rozporządzenia o rodzajach dokumentacji medycznej. Za poronienie uważa się wydalenie lub wydobycie z ustroju matki płodu, który nie oddycha ani nie wykazuje żadnych innych oznak życia, jeśli nastąpiło to przed upływem 22 tygodnia ciąży. Urodzeniem martwym jest natomiast zgon, który nastąpił przed całkowitym wydaleniem lub wydobyciem z ustroju matki i po upływie 22 tygodnia ciąży. O zgonie świadczy fakt, że po takim wydaleniu dziecko nie wykazuje żadnych oznak życia. Ze względu na fakt, że zgłoszeń dokonuje się na podstawie zaświadczenia lekarza, naszym zdaniem rozróżnienie zawarte we wspomnianym rozporządzeniu znajdzie zastosowanie do spraw dotyczących akt stanu cywilnego. W opisanym wypadku nie istnieje więc obowiązek dokonania zgłoszenia urodzenia dziecka. Granica 22 tygodni trwania ciąży dotyczy tylko i wyłącznie dokumentacji medycznej. Dokument potwierdzający urodzenie dziecka dla USC nie jest dokumentem medycznym, dlatego rozróżnienie poronienie czy przedwczesny poród nie ma znaczenia.

Należy jednak wskazać, że rodzice mają prawo do zarejestrowania dziecka, które urodziło się (nawet wskutek poronienia) przed upływem 22 tygodnia ciąży.
Wówczas pisemne zgłoszenie urodzenia dziecka na podstawie dokumentacji medycznej może wypełnić: pracownik zakładu opieki zdrowotnej, w którym urodziło się dziecko lub do którego została przyjęta kobieta z dzieckiem bezpośrednio po urodzeniu poza zakładem opieki zdrowotnej, oraz lekarz lub położna, którzy byli obecni przy urodzeniu lub też lekarz położnik po przeprowadzeniu badania matki i dziecka (§ 2 ust. 1 i ust. 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia z 2.2.2005 r. w sprawie pisemnego zgłoszenia urodzenia dziecka). W takim zgłoszeniu wskazuje się okres trwania ciąży w tygodniach.

Ustawa z dn. 29 września 1986 r. (Prawo o aktach stanu cywilnego Dz. U. Nr 36, poz. 180 ze zm.) w art. 38 ust. 2 wyraźnie stanowi, że „jeśli dziecko urodziło się martwe, zgłoszenie takiego zdarzenia powinno nastąpić w ciągu 3 dni. W takim wypadku sporządza się akt urodzenia z adnotacją w rubryce „Uwagi” że dziecko urodziło się martwe, aktu zgonu nie sporządza się.” Żaden przepis w/w ustawy nie wprowadza ograniczenia, że zgłoszenie urodzenia dziecka, a tym samym wydanie aktu urodzenia martwo urodzonego dziecka nie dotyczy sytuacji, gdy ciąża trwała krócej niż 22 tyg. Oznacza to, że rodzice mają prawo (lecz nie obowiązek) dokonania rejestracji w USC.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Niedoszła babcia 2019-10-13 14:43:56

    Czy za usunięcie 4-tygodniowej ciąży pozamacicznej można uzyskać jakiekolwiek odszkodowanie? Wiadomo,że każdy następny tydzień jest ryzykiem dla życia matki, więc niemożliwym jest doczekanie do ustawowego 8-go tygodnia. Czy w takim razie istnieje możliwość uzyskania jakiegoś odszkodowania? Będę wdzięczna za poradę? Pozdrawiam - matka mojej cierpiącej córki.

  • Basia 2015-08-02 21:55:54

    Witam ja urodzilam martwe dziecko w dziewiątym miesiącu ciąży, mam grupowe ubes.w pzu i dostalam tyle co pisze w umowie 2000 tysiące.Zaneta ty piszesz że stawka jest podwójna co to znaczy.

  • żaneta 2015-07-26 17:00:21

    krysiu ja właśnie wczoraj odebrałam z pzu świadczenie odnośnie urodzenia martwego dziecka zarejestrowanego najpierw w USC . stawka za martwe dziecko jest podwójna ! pozdrawiam wszystkich

  • krysia 2015-05-21 16:38:39

    W 13tygodniu ciazy lekarz stwierdzil obumarcie plodu.Czy mój mąz ktory w pracy placi skladke na pzu w wysokosci 50zł,może starać się o jakieś świadczenia?Ja nie pracuje bo zajmuje się córką niepełnosprawną. Mam tylko wypis ze szpitale,nie mam aktu zgonu,nikt mi w szpitalu nie informował że mam tak zrobić.

  • żabcia 2015-04-11 14:55:10

    płeć dziecka jak była dotąd nieznana wpisuje sie domniemaną taka jak czuje matka. Wtedy wiebierasz imię bez płci nie zarejestrują dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego . jak dostaniesz odpis zupełny aktu urodzenia dziecka z adnotacja że dziecko urodzine zostało martwe mozesz starać się o świadczenia.

  • kassia911 2015-03-16 17:54:50

    Ja mam taki sam problem jak ty anetas i nie wiem jak to ogarnąć może ktoś bedzie wiedział jak starać sie o wpisanie płci dziecka, bo lekarz nie chce mi wpisać

  • anetas 2013-09-14 22:08:58

    ja też poroniłam dwukrotnie.raz w 8 a raz w 11 tygodniu,kiedy starałam się o odszkodowanie zażądano ode mnie pisemnego zgłoszenia urodzenia martwego dziecka z określeniem płci dziecka.niestety było to niemożliwe ponieważ płód był za mały i nie mogłam dalej starać się o świadczenia.Proszę o odpowiedz czy można to inaczej za załatwić????

  • mania 2013-06-28 13:42:29

    hej becia, napisz proszę, jak uzyskałaś świadczenie, czy miałaś jakieś problemy? ja także jestem w podobnej sytuacji i pilnie potrzebuję rady

  • iwona 2012-11-09 13:56:54

    W 16 tyg ciąży zostałam przyjęta do szpitala z ciążą obumarłą.... co to znaczy?

  • kuz25 2012-03-15 13:35:23

    U mojej żony w 18 tyg.ciąży stwierdzono martwy płód, posiadamy ubezp.grupowe w PZU, które zakładało wypłatę świadczenia w takiej sytuacji. Posiadamy akt urodzenia i zgonu, firma PZU odmówiła nam wypłatę świadczenia tłumacząc to zbyt krótkim okresem ciąży. Czy mamy prawo do odszkodowania i na podstawie jakiego artykułu możemy odwoływać się odo decyzji PZU?

  • madzia 2012-02-11 21:34:28

    becia ja też jestem w takiej sytuacji jak to zrobilaś pomóż mi proszę madzia

  • ewtom 2012-02-08 14:29:30

    Stwierdzono u mnie obumarły płód w 10 ygodniu ciąży, wywołano poronienie. Czy mogę wystąpić do pzu o wypłatę świadczenia z tytułu urodzenia martwego dziecka?

  • becia 2012-02-04 20:47:41

    ja poronilam w 10 tyg i dostalam z pzu 3000 z zus 6000. chociaz tyle ....


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika