Postanowienie zamykające drogę do wydania wyroku
Pytanie:
"Czy postanowienie sądu utrzymujące w mocy postanowienie prokuratora o umorzeniu śledztwa jest postanowieniem zamykającym drogę do wydania wyroku?"
Odpowiedź prawnika: Postanowienie zamykające drogę do wydania wyroku
Przepisy Kodeksu postępowania karnego nie przewidują odrębnej podstawy dla takiego zażalenia. Tym samym takie zażalenie mogło by Panu przysługiwać tylko w przypadku uznania, iż postanowienie sądu należy do kategorii postanowień zamykających drogę do wydania wyroku. Jak wskazuje jednakże F. Prusak: Zamykające drogę do wydania wyroku to postanowienia kończące postępowanie przed sądem pierwszej instancji. Do nich należą również postanowienia umarzające postępowanie z powodu jakiejkolwiek przeszkody procesowej. Jak wskazał natomiast Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 12 marca 2009 r. (WO 2/2009, LexPolonica): Postanowienie sądu, utrzymujące w mocy lub zmieniające postanowienie prokuratora o umorzeniu śledztwa kończy jedynie „postępowanie przygotowawcze”, a nie „postępowanie sądowe”, w związku z czym po uprawomocnieniu nie może być w ogóle uchylone w trybie wznowienia postępowania określonego przepisami rozdziału 56 Kodeksu postępowania karnego, a zatem również na podstawie art. 542 § 3 k.p.k., czyli z urzędu - w razie ujawnienia się uchybienia wymienionego w art. 439 § 1 k.p.k.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?