Postępowanie dowodowe w sądzie II instancji
Pytanie:
"Jeżeli od wyroku Sądu Okręgowego (dot. apelacji od wyroku oddalającego odwołanie od decyzji ZUS) zostanie złożona apelacja - to czy Sąd Apelacyjny może - w razie wątpliwości powołać nowych biegłych lekarzy sądowych i czy ewentualnie powód ma określony czas na przedłożenie wyników badań mogących mieć wpływ na końcowy wynik apelacji? "
Odpowiedź prawnika: Postępowanie dowodowe w sądzie II instancji
Kodeks postępowania cywilnego nie wprowadza ograniczeń co do przyczyny apelacji i pozwala na przytoczenie w postępowaniu apelacyjnym nowych okoliczności faktycznych i powołanie nowych środków dowodowych, dla wykazania każdej wady orzeczenia sądu I instancji. Sąd drugiej instancji może jednakże pominąć nowe fakty i dowody, jeżeli strona mogła je powołać w postępowaniu przed sądem pierwszej instancji, chyba że potrzeba powołania się na nie wynikła później. Sąd apelacyjny może powołać zatem nowych biegłych oraz dopuścić dowód z badań lekarskich, jeśli uzna, że jest to celowe. Zgodnie z Art. 232 Kodeksu postępowania cywilnego, strony są obowiązane wskazywać dowody dla stwierdzenia faktów, z których wywodzą skutki prawne. Strona powinna zatem wnosić tzw. wnioski dowodowe. Sąd może jednak dopuścić także dowód nie wskazany przez stronę. Co do terminu wniesienia wniosków dowodowych, to najlepiej jest to uczynić już w apelacji (pismie procesowym, które wnosi strona w celu "uruchomienia" postępowania w II instancji). Sąd II instancji będzie mógł bowiem pominąć fakty i dowody, jeżeli zostaną one powołane później.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?