Postępowanie dyscyplinarne adwokata

Pytanie:

"Do kogo można się zwrócić o ewentualne wyciągnięcie konsekwencji od spółki adwokackiej lub adwokata w sytuacji, gdy w trakcie sporu przed sądem (sprawa jest obecnie zakończona) między najemcami lokalu komunalnego jedną ze stron reprezentował adwokat będący wspólnikiem spółki, która świadczy obsługę prawną na rzecz właściciela lokalu? Dodam, iż wspomniana spółka nadal obsługuje urząd miejski, a najemca lokalu będący stroną w sporze odczuwa - delikatnie ujmując - duży dyskomfort, zwracając się z czymkolwiek do urzędu miejskiego. Ponadto można przypuszczać, że po złożeniu uzasadnionej skargi sytuacja stanie się dla najemcy o wiele trudniejsza. "

Odpowiedź prawnika: Postępowanie dyscyplinarne adwokata

Uchybienie zasadom wykonywania zawodu adwokata, o którym mowa w pytaniu, mieści się jedynie w ramach odpowiedzialności dyscyplinarnej adwokatów przewidzianej w odpowiednich przepisach prawa. Art. 80 Prawa o adwokaturze przewiduje, że adwokaci i aplikanci adwokaccy podlegają odpowiedzialności dyscyplinarnej za postępowanie sprzeczne z prawem, zasadami etyki lub godności zawodu bądź za naruszenie swych obowiązków zawodowych. Stronami postępowania dyscyplinarnego są oskarżyciel, którym jest rzecznik dyscyplinarny, obwiniony i pokrzywdzony, czyli osoba, której dobro prawne zostało bezpośrednio naruszone postępowaniem adwokata lub aplikanta adwokackiego. Szczegółowe zasady postępowania w tym zakresie zawiera Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z 23 lipca 1998 r. w sprawie postępowania dyscyplinarnego w stosunku do adwokatów i aplikantów adwokackich. Niezbędny jest zatem wniosek osoby pokrzywdzonej zgłoszony do organu samorządu zawodowego (okręgowej rady adwokackiej), wskazujący zakres naruszenia przed adwokata zasad wykonywania zawodu.

W toku postępowania pokrzywdzony ma prawo do:

  • przeglądania akt sprawy,
  • zgłaszania wniosków dowodowych,
  • zadawania pytań obwinionemu, świadkom i biegłym,
  • wniesienia odwołania od postanowienia rzecznika dyscyplinarnego o odmowie wszczęcia dochodzenia lub o umorzeniu dochodzenia,
  • wniesienia odwołania od orzeczenia sądu dyscyplinarnego kończącego postępowanie.

Może on również ustanowić pełnomocnika.

Karami, które mogą być orzeczone na skutek orzeczenia wydanego w postępowaniu dyscyplinarnym, są: upomnienie, nagana, kara pieniężna, zawieszenie w czynnościach zawodowych na czas od 3 miesięcy do 5 lat oraz wydalenie z prokuratury. Orzeka o nich sąd dyscyplinarny izby adwokackiej.  


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika