Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Uchybienie zasadom wykonywania zawodu adwokata, o którym mowa w pytaniu, mieści się jedynie w ramach odpowiedzialności dyscyplinarnej adwokatów przewidzianej w odpowiednich przepisach prawa. Art. 80 Prawa o adwokaturze przewiduje, że adwokaci i aplikanci adwokaccy podlegają odpowiedzialności dyscyplinarnej za postępowanie sprzeczne z prawem, zasadami etyki lub godności zawodu bądź za naruszenie swych obowiązków zawodowych. Stronami postępowania dyscyplinarnego są oskarżyciel, którym jest rzecznik dyscyplinarny, obwiniony i pokrzywdzony, czyli osoba, której dobro prawne zostało bezpośrednio naruszone postępowaniem adwokata lub aplikanta adwokackiego. Szczegółowe zasady postępowania w tym zakresie zawiera Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z 23 lipca 1998 r. w sprawie postępowania dyscyplinarnego w stosunku do adwokatów i aplikantów adwokackich. Niezbędny jest zatem wniosek osoby pokrzywdzonej zgłoszony do organu samorządu zawodowego (okręgowej rady adwokackiej), wskazujący zakres naruszenia przed adwokata zasad wykonywania zawodu.
W toku postępowania pokrzywdzony ma prawo do:
- przeglądania akt sprawy,
- zgłaszania wniosków dowodowych,
- zadawania pytań obwinionemu, świadkom i biegłym,
- wniesienia odwołania od postanowienia rzecznika dyscyplinarnego o odmowie wszczęcia dochodzenia lub o umorzeniu dochodzenia,
- wniesienia odwołania od orzeczenia sądu dyscyplinarnego kończącego postępowanie.
Może on również ustanowić pełnomocnika.
Karami, które mogą być orzeczone na skutek orzeczenia wydanego w postępowaniu dyscyplinarnym, są: upomnienie, nagana, kara pieniężna, zawieszenie w czynnościach zawodowych na czas od 3 miesięcy do 5 lat oraz wydalenie z prokuratury. Orzeka o nich sąd dyscyplinarny izby adwokackiej.