Postępowanie w sprawach pomocy społecznej
Pytanie:
"Jestem pracownikiem socjalnym. Aktualnie w naszym MOPSie jest praktyka którą pragnę zweryfikować. Mianowicie zdarzają sie przypadki, że dostaję informację, że ktoś potrzebuje pomocy, np. od sąsiada, przedszkola itp. Udaję się do tej osoby i okazuje się, że ta osoba nie chce żadnej pomocy. W takich przypadkach mam założoną teczkę "bez biegu" co ma oznaczać, że nie nadano sprawie biegu. Czy to prawidłowe postępowanie? Czy też powinnam wydać decyzję o umorzeniu postępowania?"
Odpowiedź prawnika: Postępowanie w sprawach pomocy społecznej
Przedstawiona w pytaniu kwestię należy rozważyć na gruncie ustawy o pomocy społecznej oraz kodeksu postępowania administracyjnego, gdyż na mocy art. 14 ustawy o pomocy społecznej kpa jest stosowane odpowiednio w sprawach nieuregulowanych tą ustawą. Zgodnie z art. 105 § 1 kpa organ wydaje decyzję o umorzeniu postępowania gdy postępowanie z jakichkolwiek przyczyn stało się bezprzedmiotowe (np. z powodu śmierci śmierci czy utraty „statusu” osoby uprawnionej do takiej pomocy). Zanim jednak zostanie wydana decyzja o umorzeniu postępowania konieczne jest stwierdzenie czy rzeczywiście postępowanie zostało wszczęte. Zgodnie z art. 102 ust. 1 świadczenia z pomocy społecznej są udzielane na wniosek osoby zainteresowanej, jej przedstawiciela ustawowego albo innej osoby, za zgodą osoby zainteresowanej lub jej przedstawiciela ustawowego. Ponadto pomoc społeczna może być udzielana z urzędu.
Tym samym informacja pochodząca od sąsiadów czy innych instytucji, powinna być traktowana jako impuls na podstawie którego organ pomoc społecznej może wszcząć postępowanie w sprawie przyznania świadczeń w ramach pomocy społecznej. Jeśli takie postępowanie nie zostało wszczęte wówczas nie można mówić o umorzeniu postępowania. Jeśli organ uzna konieczność wszczęcia postępowania i przyznanie świadczenia z urzędu wówczas można mówić o umorzeniu postępowania.
Podsumowując, należy uznać, że praktyka istniejąca w opisanym ośrodku pomocy społecznej jest prawidłowa o tyle o ile przed „odłożeniem” sprawy na półkę organ rozważył wszczęcie postępowania z urzędu.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?