Potrącenie wierzytelności spółki

Pytanie:

"Jeden ze wspólników spółki jawnej zaciągnął w spółce dość wysoką pożyczkę (zarejestrowaną w Urzędzie Skarbowym). W myśl umowy pożyczki zobowiązany jest do wpłaty do firmy oprocentowania ustalonego zgodnie z kursem kredytów w PKO BP. Wspólnik nie uiścił tej wpłaty. Czy spółka może wypowiedzieć w tej sytuacji umowę pożyczki (umowa nie przewiduje takiej sytuacji) i z wypracowanego zysku potrącać kwotę pożyczki (wiązałoby się to praktycznie z kilkumiesięcznym wstrzymaniem wypłat zaliczek z zysku wspólnikowi, a przeznaczeniem ich na spłatę pożyczki)?"

Odpowiedź prawnika: Potrącenie wierzytelności spółki

Dający pożyczkę może odstąpić od umowy i odmówić wydania przedmiotu pożyczki, jeżeli zwrot pożyczki jest wątpliwy z powodu złego stanu majątkowego drugiej strony. Uprawnienie to nie przysługuje dającemu pożyczkę, jeżeli w chwili zawarcia umowy o złym stanie majątkowym drugiej strony wiedział lub z łatwością mógł się dowiedzieć. Jeśli zatem dający pożyczkę nie wiedział o złym stanie w chwili zawarcia umowy pożyczki oraz zwrot pożyczki jest wątpliwy ma on prawo do odstąpienia od umowy jeśli nie doszło jeszcze do wydania przedmiotu pożyczki.

Nie ma natomiast problemów, aby potrącić z wierzytelności przysługującej wspólnikowi w zysku wierzytelność spółki z tytułu umowy pożyczki udzielonej wspólnikowi. Obie wierzytelności muszą być wymagalne. Jeśli chodzi o wierzytelność spółki o zwrot przedmiotu pożyczki to nie ma tu żadnych wątpliwości, że ta wierzytelność jest wymagalna w części w jakiej powinna być zapłacona określona rata. Natomiast wierzytelność o wypłatę zysku za udział w spółce jest wymagalna, gdy wspólnik może żądać podziału i wypłaty całości zysku tj. z końcem każdego roku obrotowego.

Wspólnik nie może potrącać wierzytelności przysługującej mu wobec spółki z wierzytelnością spółki, która przysługuje spółce wobec wspólnika z tytułu wyrządzenia szkody. Natomiast to uregulowanie ograniczające nie skutkuje w drugą stronę. Zatem spółka może potrącić wierzytelność jej przysługującą wobec wspólnika z wierzytelnością przysługującą wspólnikowi wobec spółki.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika