Powrót pracownika z wojska a wymiar urlopu i BHP

Pytanie:

"Zatrudniam pracownika na umowę o pracę od 2002 r. na czas nieokreślony. Otrzymał kartę powołania do służby wojskowej na 9 miesięcy od 19.05.2007 r., w karcie jest tylko dzień stawienia się i okres 9 miesięcy. Pracownik wrócił do pracy po odbyciu służby wojskowej 4 lutego 2008 roku. Czy pracownik musi przejść szkolenie BHP? Czy pracownikowi należy się urlop wypoczynkowy za cały 2008 czy obniżam i obliczam proporcjonalnie urlop za 11 miesięcy? Czy muszę od pracownika żądać jakieś zaświadczenie do kiedy przebywał w wojsku?"

Odpowiedź prawnika: Powrót pracownika z wojska a wymiar urlopu i BHP

Zgodnie z art. 120 ustawy o powszechnym obowiązku ochrony Rzeczpospolitej Polskiej, pracownikowi, który w ciągu trzydziestu dni od dnia zwolnienia z czynnej służby wojskowej podjął pracę u pracodawcy, u którego był zatrudniony w dniu powołania do tej służby, czas odbywania służby wojskowej wlicza się do okresu zatrudnienia u tego pracodawcy w zakresie wszystkich uprawnień wynikających ze stosunku pracy. Pracodawca, który zatrudniał pracownika w dniu powołania do czynnej służby wojskowej, jest obowiązany zatrudnić go na poprzednio zajmowanym stanowisku lub na stanowisku równorzędnym pod względem rodzaju pracy oraz wynagrodzenia, jeżeli w ciągu trzydziestu dni od dnia zwolnienia ze służby pracownik zgłosił się do tego zakładu w celu podjęcia pracy. Niezachowanie tego terminu powoduje wygaśnięcie stosunku pracy, chyba że nastąpiło z przyczyn usprawiedliwiających nieobecność w pracy (art. 122 ust. 1 kp).

Jak więc wynika z powyższego, stosunek pracy pracownika powołanego do wojska nie ustał na czas odbywania służby wojskowej (został on jedynie zawieszony). W przedstawionym stanie faktycznym, pracownik podjął prace zaraz po zakończeniu służby wojskowej (przed upływem ustawowego terminu 30 dni), a w związku z tym przysługują mu wszystkie uprawnienia związane z jego stosunkiem pracy. Nie będzie więc konieczne kolejne szkolenie BHP, natomiast urlop wypoczynkowy będzie przysługiwał proporcjonalnie za 11 miesięcy. Odbywanie służby wojskowej powoduje, iż prawo do urlopu wypoczynkowego i jego wymiar należy ustalać zgodnie z zasadą proporcjonalności (LexPolonica Piśmiennictwo: Praktyczne wyjaśnienia oraz wzory umów i pism, 2001-2006 Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis - LexPolonica, Piotr Matewiejczyk).

Przepisy prawa nie precyzują wyraźnego obowiązku dostarczenie pracodawcy zaświadczenia okresie odbywania zasadniczej służby wojskowej. Obowiązkiem pracownika jest poinformować pracodawcę o fakcie powołania i terminie na jaki pracownik został powołany do wojska (czynność ta powinna być dokonana przed rozpoczęciem służby wojskowej).


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika