Pozbawienie zarządu a rozdzielność majątkowa
Pytanie:
"Czy można złożyć wnioski do sądu jednocześnie o dwie sprawy: o rozdzielność majątkową i o pozbawienie (czasowe?) małżonka zarządu nad majątkiem wspólnym (ze względu na uzależnienie)? Czy jest między nimi jakaś prawna sprzeczność?"
Odpowiedź prawnika: Pozbawienie zarządu a rozdzielność majątkowa
Sprawy dotyczące pozbawienia lub ograniczenia zarządu majątkiem wspólnym małżonków są rozpoznawane w trybie nieprocesowym (tak wyrok SN z dnia 30 sierpnia 1982 r., III CRN 163/82, GP 1983, nr 3). Natomiast żądanie ustanowienia miedzy małżonkami rozdzielności majątkowej jest realizowane w procesie. Nie ma więc przeszkód by złożyć pozew o zniesienie wspólności majątkowej oraz wniosek o pozbawienie małżonka zarządu majątkiem wspólnym.
Należy jednak w tym miejscu rozważyć, czy możliwe będzie połączenie obu spraw. Sąd może bowiem zarządzić połączenie kilku oddzielnych spraw toczących się przed nim w celu ich łącznego rozpoznania lub także rozstrzygnięcia, jeżeli są one ze sobą w związku lub mogły być objęte jednym pozwem. Co do zasady łączone sprawy muszą należeć do tego samego trybu i rodzaju postępowania. W przypadku spraw rodzinnych nie jest wykluczone, że sąd połączy obie sprawy. Dopuszczalne jest również, by w pozwie o zniesienie wspólności wnioskować o zabezpieczenie, które polegałoby na ograniczeniu lub pozbawieniu małżonka zarządu majątkiem wspólnym.
Udzielenia zabezpieczenia może żądać każda strona lub uczestnik postępowania, jeżeli uprawdopodobni roszczenie oraz interes prawny w udzieleniu zabezpieczenia. Interesem prawnym w udzieleniu zabezpieczenia w opisanym przypadku będzie fakt, iż brak zabezpieczenia uniemożliwi lub poważnie utrudni osiągnięcie celu postępowania w sprawie. Ważne powody uzasadniające pozbawienie zarządu czy wprowadzenia rozdzielności majątkowej bardzo często są te same, szczególnie jeśli małżonek wykazuje się rażącą niegospodarnością majątkiem. Majątek ten służy bowiem przede wszystkim zaspokajaniu potrzeb rodziny, a pozbawienie zarządu oraz zniesienie wspólności ma na celu jego ochronę.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?