Pozew o zwrot nakładów poczynionych na nieruchomość wspólną

Pytanie:

"W jaki sposób wytoczyć powództwo przeciwko jednemu ze współwłaścicieli o zwrot nakładów poczynionych przez pozostałych współwłaścicieli na remont nieruchomości wspólnej?"

Odpowiedź prawnika: Pozew o zwrot nakładów poczynionych na nieruchomość wspólną

Jeżeli porozumienie się z jednym ze współwłaścicieli jest niemożliwe, konieczne będzie wystąpienia do sądu z pozwem o zwrot nakładów na wspólną nieruchomość. Przed skierowaniem pozwu do sądu należy wysłać do współwłaściciela pismo z ostatecznym przedsądowym wezwaniem do zapłaty, wyznaczając mu odpowiedni termin do zapłaty np. 7 dni. Po bezskutecznym upływie zakreślonego terminu wytoczenie powództwa będzie konieczne i uzasadnione. W pozwie należy wnieść o zasądzenie od Pozwanego (współwłaściciela, który uchyla się od obowiązku poniesienia kosztów remontu) na rzecz Powodów (pozostałych współwłaścicieli, którzy ponieśli koszty remontu) nakładów poniesionych przez nich na rzecz nieruchomości wspólnej w wysokości odpowiadającej udziałom Pozwanego oraz o zasądzenia kosztów postępowania na ich rzecz. Pozew należy wnieść do sądu właściwego ze względu na miejsce zamieszkania Pozwanego. Jeżeli wartość przedmiotu sporu będzie wynosiła co najmniej 75.000,00 zł, wówczas właściwy będzie sąd okręgowy, jeżeli będzie niższa, właściwy będzie sąd rejonowy. Od pozwu należy uiścić opłatę stosunkową w wysokości 5 % wartości przedmiotu sporu, opłatę zaokrągla się do pełnego złotego w górę.

W niniejszym pozwie należy wykazać, że:

• dochodzone koszty zostały poniesione,

• przeprowadzenie remontu było konieczne,

• Pozwany wyraził zgodę na remont,

• Pozwany nie ma zamiaru ponosić kosztów związanych ze swoim udziałem w nieruchomości wspólnej, pomimo wielokrotnego wzywania go do zapłaty. Ponadto do pozwu należy dołączyć wszelkie dowody na w/w okoliczności m.in. korespondencję kierowaną do Pozwanego wraz z potwierdzeniem odbioru, z którego będzie wynikało, nie została ona odebrana. Można również w obecności świadków spróbować wręczyć osobiście pismo z rozliczeniem i ostatecznym przedsądowym wezwaniem współwłaściciela do zapłaty. Jednakże należy zadbać o to aby współwłaściciel potwierdził odbiór niniejszego pisma, albo odmowę jego odbioru. Jeżeli współwłaściciel nie będzie chciał wpisać adnotacji, że odmawia odbioru niniejszego pisma, wówczas osoba wręczająca powinna odpowiednią adnotację zamieścić na piśmie, a świadkowie powinni się pod tym podpisać. Ponadto zasadnym byłoby wysłać w/w pisma za pomocą poczty, przesyłką poleconą, za potwierdzeniem odbioru.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika