Pozew rozwodowy bez orzekania o winie któregokolwiek z małżonków

Pytanie:

Mam zamiar złożyć pozew rozwodowy bez orzekania o winie któregokolwiek z małżonków. Czy sąd będzie związany żądaniem nie orzekania o winie?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Sąd jest związany żądaniem nieorzekania o winie (por. uzasadnienie uchwały SN z 2 lipca 1985 r., III CZP 39/85, LexPolonica nr 296799, OSNCP 1986, nr 5, poz. 68). Warto podkreślić jednak, że małżonek może w toku procesu rozwodowego zmieniać swoje stanowisko w przedmiocie orzekania o winie. Decydujące jest stanowisko z chwili zamknięcia rozprawy w drugiej instancji (z uzasadnienia uchwały SN z 2 lipca 1985 r., III CZP 39/85, LexPolonica nr 296799, OSNCP 1986, nr 5, poz. 68). Sąd powiadomi o skutkach rozwodu bez orzekania o winie, które dotyczą przede wszystkim materii alimentacyjnej między byłymi małżonkami. Zgodnie z art. 60 k.r.o. w sytuacji orzekania rozwodu bez winy małżonek może żądać alimentów od drugiego tylko jeżeli jest w niedostatku.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: