Pozostawienie pensji do dyspozycji pracownika

Pytanie:

"Prowadzę firmę na zasadach ogólnych (KPiR) i zatrudniam pracowników, którym na koniec każdego m-ca wypłacam wynagrodzenie w formie złożenia do banku przelewów, a konkretnie za sierpień 2006 - 31 sierpnia złożone przelewy do banku. Czy złożenie przelewów w dniu 31 sierpnia do banku może stanowić określenie, że "wynagrodzenie postawiono do dyspozycji pracownika" - (w tym samym dniu nastąpiło obciążenie rachunku bankowego mojej firmy)? W tym wszystkim chodzi o moment zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wynagrodzenia pracowników ze stosunku pracy, które przekazywane są na ich konta osobiste?"

Odpowiedź prawnika: Pozostawienie pensji do dyspozycji pracownika

Zasadniczo przychód powinien być przez podatnika otrzymany lub przynajmniej postawiony do jego dyspozycji. Należy przyjąć, iż podatnik otrzymał pieniądze wówczas, kiedy wręczono mu znaki pieniężne bądź uznano jego rachunek bankowy. W przypadku gdy podatnik sam powinien odebrać pieniądze (np. wypłata wynagrodzenia pracowniczego), przychodem są postawione do jego dyspozycji pieniądze, a datą uzyskania przychodu będzie data wymagalności świadczenia (np. dzień wypłaty), pod warunkiem jednak gotowości jego spełnienia przez zobowiązanego. Przychód - a w konsekwencji dochód - pojawia się dopiero wtedy, gdy podatnik otrzymuje pieniądze albo kiedy pieniądze są postawione do jego dyspozycji, a nie w chwili samego stwierdzenia przez osobę zobowiązaną, że podatnikowi przysługuje należność w określonej wysokości - wyrok NSA z dnia 24 lutego 1994 r., sygn. akt SA/Wr 1804/93. Pozostawienie środków do dyspozycji pracownika następuje nie z momentem obciążenia rachunku pracodawcy, lecz uznania rachunku pracownika. Ustawa o pdof wiąże koszty uzyskania z występowaniem związku przyczynowo-skutkowego („poniesione w celu”) dotyczącego poszczególnych rodzajów źródeł tych przychodów. Obciążenie rachunku firmowego nie zawsze jest kosztem. Kosztem jest takie obciążenie, które jest ukierunkowane na osiągnięcie przychodu. Brak uznania rachunku pracownika, to brak wypłacenia lub pozostawienia do dyspozycji pracownikowi wynagrodzenia. Wydatek zatem taki jest niecelowy do czasu jego przyczynowego dookreślenia poprzez uznanie rachunku pracownika. Z tym momentem wiadomo, że wydatek (koszt) był celowy i stanowił wypłatę wynagrodzenia, który to wydatek jest kosztem uzyskania przychodu.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika