Praca podczas urlopu dla poratowania zdrowia
Pytanie:
"Jestem nauczycielem akademickim z kilkunastoletnim stażem pracy. Obecnie osiągam dochody z następujących źródeł: umowa o pracę na czas nieokreślony (pełny etat) na uczelni macierzystej (12 lat stażu) - podstawowe miejsce pracy; umowa o pracę na czas określony (pełny, II etat) na innej uczelni (3 lata stażu pracy na tej uczelni); umowa o dzieło czasowa; umowa zlecenie czasowa. W chwili obecnej mój lekarz radzi mi skorzystać z urlopu na poratowanie zdrowia. Wiem, że mam do tego prawo na uczelni macierzystej (ponad 5 lat) stażu pracy. Czy istnieją przepisy zabraniające podczas urlopu na poratowanie zdrowia kontynuowania umowy o dzieło i zlecenia (pracę z tego tytułu wykonuję w domu i nie koliduje ona z procesem leczenia, na co mogę mieć odpowiednie orzeczenie lekarskie)?"
Odpowiedź prawnika: Praca podczas urlopu dla poratowania zdrowia
W przeciwieństwie do przepisów Karty Nauczyciela, stosownie do których (art. 74 ust. 7) w okresie przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia nauczyciel nie może nawiązać stosunku pracy lub podjąć innej działalności zarobkowej, przepisy ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym stanowią (art. 134 ust. 10), iż pracownicy korzystający z płatnego urlopu dla poratowania zdrowia nie mogą w tym czasie wykonywać pracy w ramach stosunku pracy ani prowadzić działalności gospodarczej na własny rachunek.
Jak widać, zakaz dotyczący pracowników wyższych uczelni ma węższy zakres niż ten z Karty Nauczyciela. "Inna działalność zarobkowa" to osiąganie jakiegokolwiek przychodu na podstawie stosunku pracy, a także wszelkich umów cywilnoprawnych, niekoniecznie wykonywanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Pracownik wyższej uczelni w okresie urlopu dla poratowania zdrowia może zatem wykonywać zlecenia czy umówione dzieło na podstawie umów cywilnoprawnych, o ile nie jest to prowadzenie działalności gospodarczej.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?