Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Samo zawarcie umowy nie prowadzi jeszcze do automatycznego przejścia praw autorskich na drugi podmiot, niezbędne jest bowiem jeszcze przyjęcie przez niego utworu (np. Kowalski oddaje Nowakowi zamówione przez niego dzieło, Nowak odbiera je, ogląda i dziękuje Kowalskiemu za wykonaną pracę).
Umowa licencyjna natomiast polega na zezwoleniu na korzystanie z utworu w oznaczonym zakresie. Tak więc licencjobiorca nie może rozporządzać prawami autorskimi - może jedynie korzystać z utworu. Jeśli wyraźnie nie zaznaczono to domniemywa się, że strony zawarły właśnie umowę licencyjną a nie umowę o przeniesienie praw autorskich. Umowa o przeniesienie praw autorskich polega na tym, że przenoszący prawa autorskie wyzbywa się całkowicie władztwa nad tymi prawami na rzecz nabywcy. Umowa taka powinna zostać sporządzona w formie pisemnej pod rygorem nieważności.
W przeciwieństwie do innych umów przenoszących prawa, w umowie o przeniesienie prawa autorskiego można zastrzec, że bezskuteczne będzie dalsze rozporządzenie nabytym prawem przez nabywcę. Aby zawrzeć umowę o przeniesienie prawa autorskiego należy dokładnie określić jakich autorskich praw majątkowych będzie dotyczyć. Jeśli nie określimy dokładnie pól eksploatacji to w wyniku takiej umowy nie dojdzie do nabycia praw autorskich. Przykład: jeśli Kowalski zawrze w umowie z Nowakiem ogólną klauzulę o przeniesieniu wszystkich praw majątkowych to umowa taka nie wywrze skutku przeniesienia majątkowych praw autorskich. Nabywca praw autorskich powinien zadbać, aby w umowie znalazła się także klauzula o przeniesieniu prawa do dalszego zbywania nabytej domeny.