Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Zgodnie art. 36[1] ust. 3 ustawy o księgach wieczystych i hipotece każdy może zapoznać się z treścią księgi wieczystej.
Zgodnie z ustępem 4 tego samego artykułu, akta ksiąg wieczystych (w ich skład wchodzą wszelkie dokumenty stanowiące podstawę wpisów do księgi wieczystej - a zatem także akt notarialny sprzedaży nieruchomości) może przegląd każdy, kto ma w tym interes prawny oraz notariusz. Interes prawny może wynikać tu z toczącego się postępowania sądowego, dla udziału w którym konieczne są informacje zawarte w umowie sprzedaży.
„Pozostałe osoby (inne niż notariusz - przy. red.) zgłaszające żądanie udostępnienia im akt księgi wieczystej powinny wyjaśnić - na żądanie pracownika - dlaczego przejrzenie samej księgi wieczystej, dozwolone każdemu, nie zaspokaja ich interesu prawnego. W zależności od okoliczności, wyjaśnienie ustne może być uznane za niewystarczające, a wtedy osoba zainteresowana może zostać wezwana do okazania odpowiedniego dokumentu w celu wykazania rzeczywistej przyczyny swojego zainteresowania. W razie odmowy udostępnienia akt księgi wieczystej rozstrzygające znaczenie ma decyzja przewodniczącego wydziału ksiąg wieczystych albo prezesa sądu rejonowego" (Rudnicki Stanisław, Ustawa o księgach wieczystych i hipotece. Przepisy o postępowaniu w sprawach wieczystoksięgowych. Komentarz. Warszawa 2006 Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis (wydanie V) ss. 536).
Zgodnie art. 36[2] ust. 3 wspomnianej wyżej ustawy odpis dokumentów, które stanowią podstawę wpisu do księgi wieczystej wydaje się osobie zainteresowanej, a także notariuszowi sądowi, bądź prokuraturze. Można twierdzić, iż ze względu na wskazaną już powyżej okoliczność (toczące się postępowanie sądowe) jest Pani osobą zainteresowaną w uzyskaniu takiego odpisu, gdyż infrormacja zawarta w tej umowie sprzedaży może miec istotny wpływ na wynik postępowania. Jeśli jednak z jakiś przyczyn doszło do odmowy wydania takiego odpisu, zawsze może Pani z odpowiednim uzasadnieniem zwrócić się do sądu przed którym toczy się sprawa o zachowek, aby zażądał wydania takiego odpisu od sądu wieczystoksięgowego.
Jeśli chodzi o ochronę danych osobowych, to można podnieść, iż numer księgi wieczystej nieruchomości należącej do danej osoby nie stanowi daneych osobowych (księga jest zakładana dla nieruchomości, nie zaś dla osoby, nie zawiera informacji dotyczących osoby, ale nieruchomości, której właściciel może się zmienić). Dane osobowe (imię i nazwisko danej osoby) już Pani zna; chce zaś Pani uzyskać informację dotyczącą nieruchomości należącej do tej osoby. Co więcej jako argument przemawiający za ujawnieniem numery księgi wieczystej może być użyte przed starostwem powiatowym toczące się postępowanie sądowe, dla którego informacja zawarta w księdze może mieć znaczenie. Numer księgi wieczystej to dane zawarte w rejestrze publicznym, nie zaś dane osobowe.