Prawo do zasiłku opiekuńczego w czasie urlopu

Pytanie:

"Proszę o odpowiedź czy pracownikowi przebywającemu na urlopie wypoczynkowym przysługuje wypłata zasiłku opiekuńczego z tytułu opieki nad chorym dzieckiem?"

Odpowiedź prawnika: Prawo do zasiłku opiekuńczego w czasie urlopu

Zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu podlegającemu obowiązkowo ubezpieczeniu chorobowemu (pracownik) zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad chorym dzieckiem.

Zasiłek opiekuńczy nie przysługuje za okresy niezdolności do pracy, w których ubezpieczony zachowuje prawo do wynagrodzenia na podstawie przepisów o wynagrodzeniu np. urlop wychowawczy. W tym okresie pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia. Zwolnienie lekarskie w trakcie urlopu przerywa urlop wypoczynkowy pracownika – taka jest zasada - co wynika z art. 166 k.p. Za czas zwolnienia lekarskiego dostaje on wynagrodzenie z zakładu albo zasiłek chorobowy, a pozostałą część urlopu odbiera później. Jeśli w tym czasie zachoruje dziecko, to nie dochodzi do przerwania urlopu, lecz biegnie on jednocześnie ze zwolnieniem lekarskim. Co więcej, za czas choroby np. dziecka, pokrywającej się z urlopem, pracownik nie otrzyma również zasiłku opiekuńczego. Świadczenie to nie przysługuje temu, kto pobiera wynagrodzenie ze stosunku pracy.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika