e-prawnik.pl Porady prawne

Prawo do zasiłku opiekuńczego w czasie urlopu

Pytanie:

Proszę o odpowiedź czy pracownikowi przebywającemu na urlopie wypoczynkowym przysługuje wypłata zasiłku opiekuńczego z tytułu opieki nad chorym dzieckiem?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Prawo do zasiłku opiekuńczego w czasie urlopu

Zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu podlegającemu obowiązkowo ubezpieczeniu chorobowemu (pracownik) zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad chorym dzieckiem.

Zasiłek opiekuńczy nie przysługuje za okresy niezdolności do pracy, w których ubezpieczony zachowuje prawo do wynagrodzenia na podstawie przepisów o wynagrodzeniu np. urlop wychowawczy. W tym okresie pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia. Zwolnienie lekarskie w trakcie urlopu przerywa urlop wypoczynkowy pracownika – taka jest zasada - co wynika z art. 166 k.p. Za czas zwolnienia lekarskiego dostaje on wynagrodzenie z zakładu albo zasiłek chorobowy, a pozostałą część urlopu odbiera później. Jeśli w tym czasie zachoruje dziecko, to nie dochodzi do przerwania urlopu, lecz biegnie on jednocześnie ze zwolnieniem lekarskim. Co więcej, za czas choroby np. dziecka, pokrywającej się z urlopem, pracownik nie otrzyma również zasiłku opiekuńczego. Świadczenie to nie przysługuje temu, kto pobiera wynagrodzenie ze stosunku pracy.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ