Prawo pierwokupu a współwłaściciele
Pytanie:
"Jesteśmy od 17 lat współwłaścicielem w 1/2 majątku z chorym na schizofrenie a ubezwłasnowolnionym bratem mojej żony. Ponieważ opiekę prawną posiada drugi brat mojej żony boimy się o drugą część tej posiadłości. Chcielibyśmy żyć na swojej połowie do przysłowiowej śmierci. Grozi nam sytuacja, że opiekun prawny wykupi część która należy do chorego i będzie tym samym miał współwłasność ze mną do czego nie mogę dopuścić. Mogę się spodziewać, że opiekun prawny chcąc wejść w posiadanie 1/2 części należącej do chorego może zabrać go do siebie i wykupić od chorego jego część stając się moim sąsiadem co dla mojej rodziny skończyłoby się tragicznie. Mając powyższe na uwadze zdecydowałbym się na kupno części należącej do chorego nie mniej chciałbym to uczynić w ratach i na takie konto chorej osoby, do którego opiekun miałby ograniczony dostęp przez sąd. Sytuacja, dlatego jest trudna, ponieważ opiekun prawny zorientował się że w przypadku umieszczenia chorego w zakładzie majątkiem chorego zaopiekuje się skarb państwa do czego nie chce dopuścić. Otrzymaliśmy od opiekuna prawnego propozycje wykupienia 1/2 części w takiej formie by sporządzić akt notarialny sprzedaży przed notariuszem bez wiedzy sądu. Wpłacając na konto chorego pieniądze, do którego on ma pełny dostęp. Czy mamy w takiej sytuacji prawo pierwokupu części 1/2 części należącej do chorego zakładając, że chory w ogóle wyrazi na to zgodę, bo na dzień dzisiejszy chory nie ma zamiaru ani pójść do zakładu ani sprzedawać komukolwiek swoją część."
Odpowiedź prawnika: Prawo pierwokupu a współwłaściciele
Przede wszystkim prawo pierwokupu uaktywnia się w takiej sytuacji, gdy współwłaściciel (tu w jego imieniu czynności podejmuje opiekun) chciałby sprzedać swój udział innej osobie. Opisanej sytuacji nie chce sprzedać innej osobie, tylko Państwu.
Jeśli jednak byłoby tak, że chory szwagier miałby sprzedać nieruchomość swojemu opiekunowi (proszę pamiętać, ze konieczne jest do tego zezwolenie sądu!), to można rozważać kwestię pierwokupu, pod warunkiem, że jest to nieruchomość rolna. W razie sprzedaży przez współwłaściciela nieruchomości rolnej udziału we współwłasności innej osobie, to pozostałym współwłaścicielom (Państwu) przysługuje prawo pierwokupu, jeżeli prowadzą Państwo gospodarstwo rolne na gruncie wspólnym. Nie dotyczy to jednak wypadku, gdy współwłaściciel prowadzący jednocześnie gospodarstwo rolne sprzedaje swój udział we współwłasności wraz z tym gospodarstwem albo gdy nabywcą jest inny współwłaściciel lub osoba, która dziedziczyłaby gospodarstwo po sprzedawcy. A jednym ze spadkobierców ustawowych chorego jest jego brat i jednocześnie opiekun.
Mogą Państwo natomiast sami skierować wniosek do sądu o zniesienie współwłasności.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?