Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Zgodnie z art. 757 kpc, jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej albo sąd inaczej nie postanowi, zabezpieczenie roszczenia niepieniężnego upada po upływie miesiąca od uprawomocnienia się orzeczenia uwzględniającego roszczenie, które podlegało zabezpieczeniu. Na wniosek obowiązanego sąd wydaje postanowienie stwierdzające upadek zabezpieczenia. W opisanym przypadku, na skutek wniesienia przez Pana apelacji, nie uprawomocnił się wyrok rozwodowy. W związku z tym należy uznać, iż postanowienie zabezpieczające, wydane przez sąd I instancji, nadal obowiązuje. Postanowienie obowiązuje bez względu na to, czy Pan się z nim zgadza czy nie. Może jednak oczywiście zostać zmienione.
Natomiast wyrzeczenie co do kontaktów z dzieckiem, które znalazło się w wyroku rozwodowym nie jest prawomocne, gdyż Pan w apelacji zaskarżył tą część wyroku.
Jeśli cofnie Pan apelację, sąd będzie musiał umorzyć postępowanie. Zrobi to w formie postanowienia sąd I lub II instancji. Postanowienie to kończy postępowanie w sprawie. Zażalenie na postanowienie sądu II instancji przysługuje tylko:
-
na postanowienie sądu drugiej instancji odrzucające skargę kasacyjną oraz skargę o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia,
-
w sprawach, w których przysługuje skarga kasacyjna, zażalenie przysługuje także na postanowienie sądu drugiej instancji kończące postępowanie w sprawie, z wyjątkiem postanowień, o których mowa w art. 398 [1] , a także postanowień wydanych w wyniku rozpoznania zażalenia na postanowienie sądu pierwszej instancji.
Zgodnie z art. 519[1] kpc skarga kasacyjna w tym wypadku nie przysługuje. Oznacza to, że wyrok sądu I instancji uprawomocni się, gdy sąd ogłosi postanowienie o umorzeniu postępowania.