Premia zamiast nadgodzin

Pytanie:

"W spółce z ograniczoną odpowiedzialnością pracownicy pracujący w nadgodzinach nie dostają wynagrodzenia za nadgodziny, tylko wyliczoną jak nadgodziny premię uznaniową. Czy oznacza to, że pracownicy mogą dochodzić nadgodzin nie wypłaconych (wypłaconych jako premia uznaniowa) od pracodawcy z okresu trzy lata wstecz (przedawnienie)? Jaka może być odpowiedzialność członków zarządu za takie praktyki? "

Odpowiedź prawnika: Premia zamiast nadgodzin

Oczywiście wynagrodzenie za nadgodziny powinno być wypłacone, a w jego braku – pracownicy mogą dochodzić swoich roszczeń. Informacje na temat przedawnienia zawiera artykuł Czy i kiedy przedawniają się roszczenia ze stosunku pracy?

Pewne wątpliwości budzi fakt wypłaty premii w miejsce wynagrodzenia za nadgodziny. Pytanie bowiem, czy pracodawca w ewentualnym procesie sądowym nie będzie podnosił, że wypłacił wynagrodzenie za pracę w nadgodzinach. Orzecznictwo sądów jest w tym zakresie niejednolite.

Członek zarządu, jako osoba działająca w imieniu pracodawcy może ponieść odpowiedzialność z art. 282 kodeksu pracy. Zgodnie z tym przepisem kto, wbrew obowiązkowi:

  • nie wypłaca w ustalonym terminie wynagrodzenia za pracę lub innego świadczenia przysługującego pracownikowi albo uprawnionemu do tego świadczenia członkowi rodziny pracownika, wysokość tego wynagrodzenia lub świadczenia bezpodstawnie obniża albo dokonuje bezpodstawnych potrąceń, 
  • nie udziela przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego lub bezpodstawnie obniża wymiar tego urlopu, 
  • nie wydaje pracownikowi świadectwa pracy, 

- podlega karze grzywny.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika