Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Udzielenie prokury pozwoli na bezkolizyjne prowadzenie bieżących spraw spółki, będąc w istocie pełnomocnictwem, które obejmuje umocowanie do czynności sądowych i pozasądowych, jakie są związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa.
Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego prokurentem może być osoba fizyczna mająca pełną zdolność do czynności prawnych, z kolei pełnomocnikiem może być również osoba, która nie ma pełnej zdolności do czynności prawnych.
Przepisy prawa nie ograniczają, w inny sposób niż wskazany powyżej, kręgu osób, które mają legitymację do pełnomocnictwa lub prokury. W związku z powyższym prokurentem bądź pełnomocnikiem w spółce z o. o. może być każda osoba fizyczna – nie tylko członek zarządu spółki.
Zasadniczą różnicą pomiędzy prokurą a pełnomocnictwem jest zakres umocowania, który w przypadku prokury jest określony ustawowo, a w przypadku zwykłego pełnomocnictwa przez czynność prawną. Oznacza to, iż ograniczenie ustawowych uprawnień przez udzielającego prokurę jest nie istotne dla osób trzecich, poza tym udzielenie prokury należy zgłosić do KRS pamiętając oczywiście o odpowiednim formularzu - KRS WL (Prokurenci - załącznik do wniosku o rejestrację podmiotu w rejestrze przedsiębiorców) lub KRS ZL (Zmiana - prokurenci - załącznik do wniosku o zmianę danych w rejestrze przedsiębiorców).
Więcej informacji znajdą Państwo w artykule zatytułowanym Nowe uregulowanie prokury w Kodeksie cywilnym