Protokół z zebrania wspólnoty mieszkaniowej

Pytanie klienta:

""Podczas pisania protokołu z zebrania wspólnoty były pewne problemy z uzyskaniem pod nim podpisu przewodniczącego. Przewodniczący zebrania podpisał się, ale z "zastrzeżeniami". Jak powinien Zarząd odnieść sie do tych zastrzeżeń, skoro sekretarz zebrania napisał co innego i pod tym się podpisał? Zastrzeżenia są dopisane po drugiej stronie dokumentu odręcznym pismem.""

Odpowiedź prawnika:

Z zebrania właścicieli powinien być sporządzony protokół z zebrania, obejmujący m.in. treść i oznaczenie zapadłych uchwał oraz liczbę głosów (liczoną według liczby właścicieli lub udziałów). Załącznikiem powinna być także lista obecności właścicieli lokali. Jeżeli uchwały nie zostały podjęte z powodu nieobecności znacznej liczby właścicieli, zbieranie głosów od nieobecnych co do uchwał może zostać powierzone zarządowi w trybie indywidualnego ich zbierania.

Statut powinien określać kto jest zobowiązany do podpisania owego protokołu zebrania. Podpisanie z zastrzeżeniami powinien również określać statut. Jeśli nie ma rozstrzygnięcia w statucie tej kwestii należałoby przyjąć, że podpis został złożony skutecznie a zastrzeżenia mają jedynie znaczenie dowodowe. Zarząd powinien te rozbieżności wyjaśnić, by nie zachodziły wątpliwości co do ważności np. głosowania.