Prowadzenie dwóch działalności gospodarczych
Pytanie:
"Prowadzę działalność gospodarczą (wpis do ewidencji) - samodzielnie. Teraz chciałbym rozpocząć drugą działalność - pod inną nazwą ale pod tym samym adresem i być może nawet z tym samym zakresem działalności. W urzędzie gminy powiedziano mi, że od pewnego czasu jedna osoba nie może mieć 2 wpisów do ewidencji działalności gosp. i mogą najwyżej "dopisać" nową działalność do istniejącego wpisu. Tak zrobiłem. Dopisanie polegało w rzeczywistości na dopisaniu drugiej nazwy firmy po przecinku. Teraz naszło mnie wiele wątpliwości. Czy to są rzeczywiście dwie działalności? Czy jedna z dwoma nazwami? A jeżeli tak to czy jedna może zamiennie używać dwóch różnych nazw? Jak numerować faktury - razem czy oddzielnie? Czy muszę zgłosić nową działalność do regonu, urzędu skarbowego i ZUS? Przecież wpis do ewidencji jest ten sam. Dla zobrazowania po co mi dwie działalności proszę sobie wyobrazić - hipotetycznie - że jako jedna osoba prowadzę ekskluzywny hotel i przedsiębiorstwo wywozu szamba. Przecież nie mogę wystawiać w hotelu faktur z wywozem szamba w nazwie firmy."
Odpowiedź prawnika: Prowadzenie dwóch działalności gospodarczych
Faktycznie, przepisy nie pozwalają na prowadzenie kilku działalności gospodarczych przez jedną osobę fizyczną. Ewentualne prowadzenie różnego rodzajów działalności odbywa się na podstawie jednego wpisu do ewidencji działalności gospodarczej.
Podobne skutki rozszerzenie zakresu prowadzonej dziaÅ‚alnoÅ›ci wywoÅ‚uje na gruncie podatku VAT – osoba fizyczna, bez wzglÄ™du na ilość rodzajów prowadzonej przez siebie dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej, jest jednym i tym samym podatnikiem podatku VAT (wyjÄ…tek ma miejsce w przypadku dziaÅ‚alnoÅ›ci prowadzonej w formie spółki cywilnej).
Bardzo problematyczne jest posługiwanie się różnymi nazwami prowadzonej przez siebie działalności. Przepisy, co do zasady, nie przewidują takiej możliwości. Na gruncie przepisów prawa działalności gospodarczej Pana oznaczeniem jako przedsiębiorcy jest obecnie nazwa firmy wraz z dopiskiem, a nie dwie nazwy firmy.
Jeśli chodzi o fakturowanie świadczonych w takim przypadku czynności to, co do zasady, w treści faktury jako sprzedawca powinna być wskazana nazwa zgłoszona do urzędu skarbowego na druku VAT-R. Przepisy nie przewidują, co do zasady, możliwości wskazania dwóch lub więcej alternatywnych nazw. W naszej ocenie nie jest jednak wykluczone zamienne posługiwanie się kilkoma nazwami (pod warunkiem, że nazwy te zostały zgłoszone w urzędzie skarbowym). Trudno jednak powiedzieć jak do praktyki takiej odniosą się organy podatkowe.
Nie ma Pan obowiązku dokonywania zgłoszenia do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych ani uzyskiwania nowego numeru REGON (należy jednak powiadomić urząd statystyczne o zmianie danych objętych wpisem).
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?