Prowadzenie dwóch takich samych spółek cywilnych

Pytanie:

"Prowadzimy spółkę cywilną, zbliżamy się do progu obrotów, które w przyszłym roku zobowiązują nas do prowadzenia ksiąg rachunkowych, obecnie jesteśmy na KPiR. Czy możemy założyć drugą spółkę cywilną, na tych samych wspólników, z tą samą siedzibą, prowadzącą tą samą działalność?"

Odpowiedź prawnika: Prowadzenie dwóch takich samych spółek cywilnych

Przepisy statuujące możliwość założenia spółki cywilnej nie ograniczają gospodarczego zakresu działalności istnienia tej spółki. Natomiast istnieje pewne ograniczenia ogólne. Zgodnie bowiem z art. 58 Kodeksu cywilnego, czynności prawne (w powyższym przypadku - umowa spółki) uważane są za nieważne, jeżeli są sprzeczne z ustawą lub mają na celu obejście ustawy. A także, gdy są sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Zatem, strony nie mogą się umówić co do realizacji celu gospodarczego oraz określić działań spółki cywilnej, które byłyby sprzeczne z prawem lub z zasadami współżycia społecznego. Zakładanie drugiej spółki, aby móc obejść przepisy o obowiązku założenia ksiąg rachunkowych, stanowić będzie naruszenie określonego w tym artykule przepisu. Zatem umowa taka w świetle prawa byłaby nieważna.

Nadmienić ponadto warto, iż w przypadku spółek cywilnych podatnikiem nie jest spółka, lecz każdy wspólnik indywidualnie, w związku z czym określenie wysokości przychodu, dochodu do opodatkowania oraz należnego podatku dochodowego dokonuje się jedynie dla poszczególnych wspólników. (por. Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego - Ośrodek Zamiejscowy w Łodzi z dnia 9 grudnia 1999 r. I SA/Łd 1604/97).

 


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika