Przechowanie zadatku przez notariusza

Pytanie:

"W przyszłym tygodniu podpisuję przedwstępną umowę na zakup mieszkania w Warszawie. Powiedziano mi, że według prawa powinnam przynieść zadatek 90.000 zł (10%) w gotówce. Kontrakt przedwstępny ma być zawarty pod warunkiem, że ktoś będzie wymeldowany (sprawa jest w sądzie). Chciałabym złożyć mój zadatek w neutralnym miejscu, w którym sprzedający mieszkanie nie miał by dostępu do czasu podpisania umowy sprzedaży nieruchomości, żeby w razie nie wymeldowania był mi oddany przed przeszkód. Czy notariusz może pomoc w przechowaniu zadatku? "

Odpowiedź prawnika: Przechowanie zadatku przez notariusza

Przede wszystkim prawo nie stanowi żadnego obowiązku uiszczenia zadatku. Jest to pewna praktyka przyjęta przy zawieraniu umów, między innymi o sprzedaż mieszkania. Nie ma jednak takiego obowiązku i ważność umowy nie jest przez prawo uzależniona od dania zadatku. Świadczenie jakim jest zadatek ma zgodnie z art. 394 kodeksu cywilnego znaczenie pewnej gwarancji dla osoby, która go otrzymuje. W razie nie wykonania umowy (w przypadku umowy przedwstępnej wykonaniem jest zawarcie później umowy sprzedaży mieszkania), osoba ta może od umowy odstąpić bez wyznaczania dodatkowego terminu i zadatek zachować.

Po drugie można żądać przed zawarciem umowy zaświadczenia o wymeldowaniu dotychczasowych lokatorów, ale prawo nie wymaga ich usunięcia z mieszkania dla zawarcia umowy sprzedaży. Jeśli w toku jest sprawa o eksmisję (nie - wymeldowanie), to właściwym będzie żądanie przedłożenia prawomocnego wyroku. Należy jednak pamiętać, iż jeszcze musi odbyć się egzekucja tego wyroku.

Można więc odmówić dania zadatku, ale wówczas druga strona może np. nie chcieć zawrzeć umowy z obawy o wypłacalność kupującego. Dlatego słuszny wydaje się być pomysł złożenia tej sumy pieniężnej u osoby zaufania publicznego, którą zgodnie z ustawą Prawo o notariacie jest notariusz. Jednak tylko od jego decyzji zależy czy wyrazi zgodę na wykonanie takiej usługi. Zgodnie z art. 108 ustawy o notariacie; notariusz ma prawo przyjąć na przechowanie pieniądze, w związku z dokonywaną w jego kancelarii czynnością.

Bardziej powszechny jest natomiast w praktyce mechanizm gwarancji bankowej, w tej kwestii proszę o zapoznanie się z treścią artykułu Gwarancja bankowa


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Daro55 2022-09-28 20:41:54

    W Kancelarii Notarialnej Cejrowska jest to możliwe. Ogólnie rzecz biorąc bardzo dobry notariusz.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika