Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Zgodnie z kodeksem postępowania karnego, który reguluje te kwestie stanowiąc, że jeżeli miejsce pobytu oskarżonego lub osoby podejrzanej nie jest znane, zarządza się jego poszukiwanie. Prokurator zarządza rozesłanie listów gończych w toku postępowania przygotowawczego, sąd zaś - postępowania sądowego. Za skazanym, który się ukrywa przed wykonaniem kary, rozesłanie listów gończych zarządza sąd jako władza wykonująca wyrok.
Podmiot, który wydał takie zarządzenie o poszukiwaniu listem gończym jest tylko władny do jego odwołania.
Kodeks odróżnia list gończy od postanowienia o poszukiwaniu listem gończym. List gończy jest dokumentem, który podlega rozpowszechnianiu, zaś postanowienie o poszukiwaniu listem gończym jest decyzją procesową stanowiącą podstawę do jego rozpowszechnienia.
Rozpowszechnianie listu gończego nie jest obligatoryjne, lecz pozostawione jest uznaniu organu procesowego. Sąd i prokurator wydając zarządzenie o poszukiwaniu oskarżonego nie określa sposobu jego przeprowadzania. Sposób poszukiwania ustalają same organy policji, straży granicznej itd. Natomiast wymaga wydania postanowienia poszukiwanie listem gończym w odróżnieniu od poszukiwania bez wykorzystania listu gończego, gdzie wystarczy samo zarządzenie.
Informacje o poszukiwaniu listem gończym można znaleźć w Krajowym Rejestrze Karnym. Wypełnia się w tym celu odpowiedni wniosek w sądzie i wnosi opłatę skarbową. Jeśli dana osoba widnieje w Krajowym rejestrze Karnym to znaczy, że jest nadal poszukiwana listem gończym.